Změnit životní styl je obtížné. Hlavní motivací by mělo být naše zdraví, věří diabetolog Martin Prázný

13. listopad 2022

Dlouhé roky léčí pacienty s diabetem, obezitou a cévními komplikacemi. A těžce nese, že pacientů s cukrovkou přibývá. „Obecně máme tendenci obviňovat pacienty, že se málo snaží. Nebál bych se ale obvinit i stát. Chybí totiž jakákoli prevence,“ vysvětluje vedoucí Diabetologického centra VFN a předseda České diabetologické společnosti Martin Prázný. Co ho na diabetologii pořád ještě baví? A kolik kroků denně ujde?

Zaměřujete se na léčbu diabetu prvního a druhého typu a také na prevenci cévních komplikací. Věnujete se výzkumu, jste autorem řady odborných článků. Co vás za ty roky na diabetologii pořád baví?

Mě hrozně baví, jak je diabetologie velice rozsáhlý obor. Ze začátku mi to tak nepřišlo. Říkal jsem si, že budu léčit cukr. U diabetiků prvního typu to tak je. Prostě je tam jedna porucha, chybí tam inzulín, a my se snažíme dostat cukr do správných nebo nejlepších mezí.

Čtěte také

Čím více jsem pracoval s diabetiky druhého typu, tedy s pacienty, kteří jsou obvykle starší a mají více dalších nemocí, dostal jsem se během své dlouholeté praxe k celé řadě komplikací, a dokonce i k chirurgickým výkonům.

Je to tedy docela zábavný obor, minimálně z hlediska lékařů. Ne už tolik z hlediska pacientů, protože komplikace opravdu dokážou postihnout celého člověka. Proto je nesmírně důležité, abychom se od začátku zaměřili na to, aby ten cukr byl co nejlepší.

A co vás štve, že nejde, že se nedaří, že ve vašem oboru pokulhává? Je to nechuť pacientů zapojit se, třeba tím, že se budou více hýbat, více chodit, vezmou část té odpovědnosti na sebe?

To je velice složitá otázka. Často máme tendenci pacienty obviňovat, že se nesnaží, že doporučení nedodržují. Čím jsem starší, tím více vidím perspektivu pacienta i u sebe. Za chvíli budu slavit kulaté výročí a vidím, že to vlastně vůbec není jednoduché. Změňte životní styl, hýbejte se víc, jezte méně. Zní to jednoduše, ale udělejte to druhý den. Tak jednoduché to není.

Čtěte také

Myslím si, že tady máme obrovský dluh jako stát, který by se měl starat o své ovečky, o své lidi. Kvalitní intenzivní cílená prevence ale prováděna není. A přitom by měla být zaměřená už na ty nejmenší, to znamená od mateřských školek. Je to něco, co bohužel vázne globálně. Vůbec bych si ale z toho netroufl obvinit třeba současnou vládu, protože je to něco, co je dluh, který tady máme dekády. A kvůli tomu narůstá počet pacientů s diabetem.

Za minulý rok přibylo 70 000 léčených pacientů s cukrovkou. V roce 2030 budeme mít v České republice asi 1 300 000 diabetiků. Je to něco, čemu zatím nedokážeme zabránit, a určitě se to v blízké době neobrátí, protože trend má velkou setrvačnost.

Znepokojuje vás to hodně?

Znepokojuje mě to velmi, protože jsou za tím ohromné náklady a velká zátěž zdravotnického systému. Systém zdravotní péče je sice u nás různým způsobem deformovaný, ale přesto funguje na ty poměry nezvykle dobře. Otázkou ale je, jestli bude dostatečně robustní, aby vydržel nápor dalších statisíců diabetiků.

Dnes má hodně lidí v hodinkách, telefonech nejrůznější aplikace, které měří tělesné hodnoty. Jak nám můžou pomoct? Jak se o sebe více starat?

V první řadě by tam měl být ten zájem, že chci se sebou něco udělat. Mám zájem něco změnit. Pacienti to samozřejmě deklarují, ale realizace pak většinou vázne. Aby to totiž dobře fungovalo, aby to dlouho vydrželo, potřebujeme motivaci. A ta motivace musí být opravdu dlouhodobá a musí být intenzivní.

Čtěte také

Jak pacienty motivujete, když k vám přijdou do ambulance?

Motivací by samozřejmě mělo být jejich zdraví. Říkáme jim, že když se teď budou chovat trošku jinak, tak třeba za 20 let budou mít menší komplikace. Oni mi ale říkají, že co bude za 20 let, přece nikdo neví. Ale já to vím. Já tu zkušenost mám.

Na těch hodinkách se dá tedy sledovat ledacos, ale nás nejvíce asi v tuto chvíli zajímají kroky. Budeme potřebovat určitě znát celkový zdravotní stav pacienta, abychom nastavili správný limit kroků, povzbuzovali ho. A když si pacient propojí ještě další přístroje, třeba bude mít chytrou váhu, která bude odesílat data do jeho telefonu, když si propojí tlakoměr, bude vyplňovat kalorické tabulky, budeme o něm vědět opravdu hodně a můžeme mu začít pomáhat řídit jeho životní styl.

Kolik kroků ujdete denně vy?

Musím tedy říct, že tento týden jsem mimořádně úspěšný. 10 000 kroků dosahuji už od pondělka.

Jak vypadá moderní léčba cukrovky? Sníží hladinu cukru v krvi kasané zelí? Má onemocnění štítné žlázy souvislost s diabetem? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související