Mitotam možná funguje i proti diabetu. Vědci testují jeho účinky coby „elixíru mládí“

30. listopad 2019

Léčivá látka mitotam z dílny biologa Jiří Neužila se už několik měsíců testuje na pacientech s národovým onemocněním. Vědci teď také ověřují její případné účinky na diabetes 2. typu. Ukazuje se totiž, že mitotam umí nejen snížit obezitu, ale mohl by také likvidovat přestárlé neboli senescentní buňky, které se vznikem cukrovky souvisejí. Výzkum v laboratoři experimentální diabetologie pražského IKEM je teprve na počátku, zatím probíhá na myších.

„Většinou používáme skupinu deseti zvířat,“ popisuje laborantka Jaroslava Trnovská. „V průběhu experimentu měříme příjem krmiva, hladinu glykemie a před ukončením pokusu provádíme takzvaný orální toleranční glukózový test, který ukáže, jak organismus myši glukózu zpracovává.“

Čtěte také

Po ukončení experimentu pracovníci laboratoře odeberou vzorky tkání všech pokusných obézních myší s cukrovkou k další analýze. Hlavním předmětem zkoumání je diabetes 2. typu, které moderní medicína stále neumí úplně dokonale vyléčit.

Naděje pro diabetiky

„Každá možnost, která působí na základě jiného mechanismu než dosavadní léky a mohla by stav pacientů zlepšit, je vítaná,“ říká profesor Martin Haluzík z diabetologického centra pražského IKEM.

„Ve spolupráci s panem profesorem Neužilem jsme zjistili, že mitotam je látka, která u zvířat snižuje hmotnost a vede také k poklesu hladiny cukru v krvi. Začali jsme se proto zabývat tím, jakým mechanismem k tomu dochází, protože to není něco, co bychom u tohoto léku primárně očekávali,“ vysvětluje.

Zázračný lék na obezitu

Součástí mitotamu je tamoxifen, který se běžně používá při protinádorové léčbě. V mitotamu ale působí překvapivě zcela jinak. Vědci se domnívají, že je to díky mitochondriálnímu nasměrování. Vědci se domnívají, že právě to mění výsledný efekt účinné látky.

„Ke snižování hmotnosti u myší, které byly obézní, začalo docházet už po podání první dávky. Na normální myši to nemělo žádný vliv,“ popisuje Jaroslava Trnovská.

„Efekt na obezitu je větší, než jsme očekávali, a přetrvává ještě nějakou dobu po vysazení,“ upřesňuje Haluzík, co se výzkumníci nyní chystají otestovat.

Objevili vědci elixír mládí?

Nejlepší léčba cukrovky 2. typu je kombinovaná a spočívá v tom, že lékaři podávají pacientovi kombinaci léků s různým mechanismem účinku. Výhodou mitotamu je, že jde o zcela nový mechanismus léčebného účinku spočívající ve snižování počtu senescentních buněk, vysvětluje Martin Haluzík.

„Ty se podílejí i na vzniku komplikací diabetu, a pokud bychom je odstranili, zlepšíme nejen kompenzaci cukrovky, ale mohli bychom potenciálně také zpomalit výskyt některých těchto komplikací, jako je zrychlená ateroskleróza nebo kardiovaskulární obtíže,“ nastiňuje diabetolog.

Zatím jsou vědci ještě daleko od toho, aby definitivně prokázaly, že nový lék likvidující přestárlé buňky skutečně působí jako účinný „elixír mládí“. „Kdyby to opravdu takto fungovalo, mohl by mít ještě širší využití,“ usmívá se Martin Haluzík.

autoři: Andrea Skalická , and | zdroj:
Spustit audio