Studie švédských vědců vyhodnotila světově nejoblíbenější vůně a došla k překvapivému závěru
Vědci až dosud předpokládali, že vnímání pachů hodně souvisí s kulturou, ke které patříme. Ale kupodivu nesouvisí. Na celém světě prý o našich aromatických zálibách rozhodují čistě osobní preference, tvrdí autoři studie v odborném časopise Current Biology. Jaké vůně jsou podle švédských vědců nejoblíbenější?
Švédští neurovědci zapojili kolegy z univerzit z Oxfordu, Melbourne, Ekvádoru nebo USA a také jejich prostřednictvím oslovili na 300 lidí z různých konců světa a z různých kultur, včetně domorodých. Byli to lidé z pouští, tropických deštných pralesů, pobřežních oblastí, hor i velkoměst.
Všem dali vyhodnotit deset typů různých pachů v nahodilém pořadí. Účastníci studie pak měli pachové tyčinky seřadit od nejpříjemnější vůně po puch.
Vanilka, broskve nebo levandule
Na prvních třech příčkách se umístila vůně vanilky, broskve a také konvalinek nebo levandule. Chemicky jde o 4-hydroxy-3-methoxy-benzaldehyd (vanilin), etyl-butyrát-ester s ovocnou vůní (broskve) a linalool – součást éterických olejů, který je obsažený právě například v konvalinkách nebo levanduli.
Jako nejméně příjemný z testovaných vzorků vyhodnotili účastníci studie pach zpocených nohou, který se dá chemicky analyzovat jako kyselina 3-methyl-butanová. Ta je obsažená i v některých rostlinách, ale její těkavé estery mají kupodivu příjemnou vůni a používají se do parfémů.
Čtěte také
Evoluční výhoda
Podle vedoucího studie, neurovědce Artina Arshamiana z Institutu Karolinska lékařské univerzity v Solně u Stockholmu, má kultura, z které člověk pochází, asi šestiprocentní podíl při určování, jestli nám něco voní nebo páchne. Rozhodují také osobní preference a molekulární stavba látky, kterou čicháme.
Závěry, ke kterým studie dospěla, platí pro všechny lidi na celém světě. Autoři studie proto soudí, že to může mít evoluční základ a jednoznačné rozeznání vůně a zápachu člověku nejspíš už odpradávna pomáhalo přežít.
Související
-
Vůně, která ztělesnila moderní styl! Před 95 lety přišel na...
Dnes je tomu přesně 95 let, kdy francouzská módní návrhářka Gabrielle Bonheur Coco Chanel představila nový parfém, který nazvala Chanel č. 5. Charakterizovala ho či...
-
Vůně je předzvěst, varovný i přitažlivý signál našich chutí, říká Pavel Maurer
Čichám si k prstům a cítím čerstvě vykuchanou rybu. Mohl bych si je rychle umýt, ale já nechci, mně ty prsty voní dobrým jídlem.
-
Jak vzniká nová vůně? Bez chemie to nejde, potvrzuje chemik Libor Červený
Život bez chemie? Nevydrželi byste prý ani den. Alespoň to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká profesor chemie Libor Červený, který se už desítky let věnuje konkrétně vůním.