Jak (skutečně) voní tabák? Vědci chtějí vytvořit databázi vůní a pachů, obnoví i ty, co dávno zanikly
Vybavíte si, jak voní kadidlo nebo rozmarýn? Vědci, historici a odborníci na umělou inteligenci v Evropě se spojili a chtějí vytvořit databázi dávno zapomenutých i novějších evropských pachů. Projekt s názvem Odeuropa začíná už tento měsíc.
„V Odeuropě chceme vytvořit multidisciplinární tým, který se ponoří do digitálních sbírek, představí klíčové evropské pachy a znovu je předloží našim nosům,“ popisuje Inger Leemansová, profesorka kulturních dějin na Univerzitě v Amsterdamu a šéfka tříletého projektu.
Čtěte také
V evropské encyklopedii pachů se mají objevit pachy a vůně od 16. do 20. století – jako třeba kadidlo nebo tabák. „Tabák je opravdu významnou vůní evropské historie a jejího dědictví,“ soudí další člen týmu, profesor z britské Anglia Ruskin University.
„Nejde ale o jedinou ustálenou vůni, protože s ní parfuméři, prodavači tabáku a kupci různě experimentovali. Pro mě jako historika je tabák zajímavý taky proto, že popisuje dějiny společenskosti, obchodu, kolonialismu i zdraví.“
Vůně i pachy
V první fázi chtějí vědci naprogramovat počítače a umělou inteligenci, aby bylo možné procházet historické malby, obrázky i texty v sedmi různých jazycích. V pachové bance navíc mají být nejen vůně, ale taky pachy, které někteří z nás nemůžou vystát.
„Budeme zkoumat například průmyslové pachy. Doufáme, že najdeme spoustu informací v textech italských futuristů, ve kterých jsou zmínky o pachu motorového oleje nebo třeba ozonu,“ vysvětluje Sara Tonnelliová z nadace Bruna Kesslera v italském Trentu.
Obnovit zaniklé vůně
Výzkumníci se chtějí zaměřit taky na rozmarýn, který byl v minulosti vyhledávaným prostředkem proti moru. Vědci chtějí spolupracovat i s parfuméry a chemiky, kteří by dokázali už zaniklé vůně obnovit.
Vědecký tým na svůj projekt s názvem Odeuropa dostal dotaci v přepočtu přes 74 milionů korun v rámci unijního dotačního programu Horizont 2020.
Související
-
Mozek třídí vůně podle chemie. Vonět nám může i méně pohledný člověk, zkoumají to vědci
Badatelé z Harvardovy univerzity se zajímali o to, jak si náš mozek organizuje čichové vjemy. Rozhodující jsou chemické vlastnosti vonné látky.
-
Ztratili jste kvůli koronaviru čich? Pomůže vám „domácí posilovna pro nos“, radí lékaři
Podle dat České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku přijdou kvůli koronaviru o čich až dvě třetiny pacientů. Jak ho znovu vytrénnovat?
-
Jak vzniká nová vůně? Bez chemie to nejde, potvrzuje chemik Libor Červený
Život bez chemie? Nevydrželi byste prý ani den. Alespoň to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká profesor chemie Libor Červený, který se už desítky let věnuje konkrétně vůním.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fatální selhání. Waltzova pozice v Trumpově vládě je ohrožena, říká Slezák k úniku zpráv z Bílého domu
-
Režiséra oscarového dokumentu napadli izraelští osadníci. Policie podle svědků útoku nebránila
-
Trump obnoví svobodu Američanů, shoduje se pětice bratrů z New Hampshire. Radikálních změn se nebojí
-
Dlouhá rodičovská, málo zkrácených úvazků. Česku se nedaří snížit rozdíly ve výplatách mužů a žen