Klinika ve Zlíně vrací zrak i slepým. Pacient a lékař existují jeden pro druhého, líčí primář a zakladatel Stodůlka
Pavel Stodůlka je primář a zakladatel oční kliniky Gemini. Na zlínské klinice se mu daří aplikovat metody, které jsou světově unikátní. O úpravě umělé čočky laserem přednášel letos na Světovém oftalmologickém kongresu ve Vancouveru. Proč se nestal chirurgem, jako většina jeho spolužáků? „Vždy mě bavila technika a lasery, které se v oční chirurgii využívají,“ popisuje svoji motivaci Stodůlka. Co všechno v oku vidí? Jak dokázal vrátit zrak ženě, která byla 16 let slepá?
Kolik máte dioptrií?
Do dálky téměř žádné, mám pouze drobné dioptrie a dnes ve věku téměř šedesáti let nepoužívám brýle na čtení, ale hlavně jsem celý den v práci bez brýlí a vidím na všechny drobné nitky, které používají oční chirurgové. Takže mě příroda nebo pán Bůh obšťastnili velice kvalitním viděním. Mám drobné vady do dálky, takže když mi pacienti popisují drobné skvrny, tak to velice dobře znám a rozumím jim.
Čtěte také
Opravoval jste nejen Tomáše Baťu, ale i oba dva své rodiče, což někteří lékaři striktně odmítají.
Operace rodinných příslušníků je kontroverzní. Co se týká pana Bati, tak nás překvapilo, že přijel do Zlína, mohl si nechat operaci udělat v Americe. Dělali jsme mu operaci čočky mikrořezem, což se tehdy ještě běžně ve světě nedělalo. Byl velmi spokojený. A protože jsem operaci dělal trošičku pokročileji než bylo běžné, tak jsem se rozhodl, že ji udělám i rodičům.
Je to vždy stres, operovat VIP lidi, a rodiče jsou nejvíc VIP
Je to vždy stres, když operujete VIP a rodiče jsou nejvíc VIP, na druhou stranu jsem si na to musel zvyknout. Učím i své žáky, aby operovali všechny stejně a co nejlépe. Když těch operací máte tisíce a pak vám na sále leží někdo opravdu důležitý, tak operaci prostě provedete stejně prezicně jako vždy.
Operoval jste dámu, které bylo 106 let, takže nikdy není pozdě?
Nikdy není pozdě. Tato dáma byla naše nejstarší pacientka a byla unikátní nejen věkem, ale tím, že sama přišla i odešla, byla velmi fit. Do konce života byla bez brýlí, bez měsíce se dožila 110 let. Vždycky když přijela na kontrolu, tak nám říkala nový vtip. Pro mě byl její přístup k životu velkým příkladem, jak je možné si i v pokročilém věku udržovat kondici a nadhled.
První rozhovor, který jsme spolu vedli byl po operaci, kdy jste vrátil zrak ženě, která byla slepá 16 let. Jak jste to dokázal?
Tato pacientka pracovala původně jako zdravotní sestra a oslepla kvůli zánětu. Byla na mnoha klinikách i v zahraničí, ale všichni jí řekli, že s jejím stavem nejde nic dělat. Poté přijela za námi do Zlína už v pokročilejším věku s přáním, že by chtěla vidět své vnuky.
Pacientka vyšla z operačního sálu a svému muži řekla valašským nářečím: „Ježiš, já ťa vidím!“
Nás to motivovalo a udělali jsme jí implatanci rohovky bostonského typu poprvé v České republice. Výrobce jsme přesvědčili, aby nás zaškolil a dodal potřebné materiály. Po 16 let slepoty se posadila na operačním sále a přečetla si název dezinfekčního roztoku na láhvi. Venku na ni čekal její manžel, který se o ni staral. Ona vyšla a řekla valašským nářečím „Ježiš, já ťa vidím!“
Čtěte také
Podařilo se nám vrátit zrak několika dalším pacientům, o jednom z nich vznikla odborná práce, která popisuje nejdelší slepotu, která byla medicínsky vyléčena. Pacient oslepl v 17 letech kvůli výbuchu rozžhaveného kovu, oženil se, měl ženu a děti, které nikdy neviděl. Operaci jsme udělali, povedla se, ale pacient přišel na první kontrolu a neviděl. Nevěděli jsme, co se stalo špatně a až poté, co pacient přijel na další kontrolu a viděl, nám došlo, že jeho mozek se po padesáti letech slepoty musí znovu učit vidět.
Letos jste reprezentoval Českou republiku na Světovém oftalmologickém kongrese ve Vancouveru, odbornou veřejnost zaujala zejména revoluční úprava nitrooční čočky laserem, jedná se o světovou novinku ze Zlína?
Podařilo se nám být první na světě. Je možné upravit materiál umělé nitrooční čočky. Když máte novou nitrooční čočku, tak přes přesné měření se oční chirurgové často netrefí na přesnou nulu, takže pacientovi zůstanou zbytkové dioptrie. Tyto dioptrie jdou ovlivnit laserem, kdy upravíme umělou čočku, a co je úplně nové – člověku, který má čočky monofokální čočky uvnitř oka upravíme na bifokální.
Už jste někdy dospěl k zásadním filozofickým kategoriím během operace?
Jsou to někdy moc pěkné rozhovory, někdy překvapivé, jednoduché lidské věci. Zjistíte, že každý má nějaký pohled na svět a je fajn, když to lidé umí sdílet. Pacient a lékař existují jeden pro druhého.
Jak dlouho umělá čočka v oku vydrží? Čím je specifický fentosekundový laser? Jak se oční chirurg dostal k opravování starých hodin? Poslechněte si celý rozhovor!
Související
-
Své oči ještě můžete zachránit. Oční lékařka radí, jak na to
Pracujete u počítače tak často, že denní světlo nevidíte, jak je den dlouhý, a nevybavujete si, kdy jste naposledy strávili den bez počítače? Pak si dávejte pozor. ...
-
Kontaktní čočky lidé neumí používat bezpečně. Hrozí riziko až devastující infekce, varuje lékařka
Lucie Valešová je primářka oční kliniky NeoVize Praha. Během čtvrt století své kariéry odoperovala více než 10 000 očních operací. Čeho se lidé před operací nejvíc bojí?
-
Operace 50 let slepého pacienta se podařila. Jeho mozek ale zapomněl vidět, říká chirurg Stodůlka
Dokázal vrátit zrak lidem, kteří byli desítky let slepí. Ti, které pomocí laserové operace očních vad zbavil brýlí, se počítají na desetitisíce. Moderuje Petr Vavrouška.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.