Speciální mikročočkou dokážeme lidem zlepšit vidění do blízka, říká oční chirurg Stodůlka
Ve věku nad 40 let narůstají rizika spojená se zeleným a šedým zákalem, lidé začínají potřebovat brýle na čtení. A podle primáře zlínské oční kliniky Pavla Stodůlky lze všechny tyto vady korigovat brýlemi, kontaktními čočkami nebo operací. „Loni jsme začali implantovat mikročočku, která umožňuje lidem zlepšit vidění do blízka na čtení,“ konstatuje. Jak často by měli řidiči chodit na pravidelné kontroly? A kterou technologií se v Česku můžeme chlubit a drží nás na špici?
Související
-
Češi vyvinuli „nejostřejší“ virtuální brýle na světě
Brýle pro virtuální realitu mají čím dál lepší rozlišení. Často je proto využívají technologické firmy. Zatím „nejostřejší“ brýle na světě pocházejí z pražských Holešovic.
-
Bolí vás oči za počítačem? Používejte umělé slzy na svlažení, radí primářka oční kliniky
Přemýšlíte o používání kontaktních čoček? Existuje ještě další varianta. „Laserové operace jsou velmi přesné a bezpečné,“ říká Lucie Valešová.
-
Týden glaukomu: Můžete si sami zkusit, jestli vidíte na obě oči stejně, popisuje oční lékařka
Jak působí zelený zákal, tichý zabiják zraku? „Důležitá je prevence, aby lidé přišli k očnímu lékaři v období, kdy začínají potřebovat brýle na čtení,“ říká Skorkovská.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.