Včelaření ve městech se rozmáhá. Podle včelařů může být městský med i kvalitnější než z venkova
V Česku přibývá lidí, kteří včelaří ve městech. Jen v Praze je teď skoro tisíc včelařů. Vyplývá to z údajů Českomoravské společnosti chovatelů. A med z města může být kvalitnější než ten z venkova.
Čtěte také
„V současné chvíli tady u Apolináře, kde je sklad dekorací, mám čtyři včelstva.“ V prostorách Národního divadla na pražských Vinohradech, ve dvorku plném zeleně, má včely Anna Vodrážková. Když je zrovna sezóna, chodí k nim zhruba jednou týdně.
„Tady vedle už vidím rámky, které jsou úplně zavíčkované, to znamená, že se blíží medobraní.“ To bude včelařka Národního divadla dělat po dvou letech, kdy med nechávala včelám. Kvůli medu to podle jejích slov nedělá.
„Přináší mi to velkou radost. Je to radost ze spojení s přírodou, z možnosti sledovat přírodu velmi zblízka. Je to hodně voňavá práce.“
Chráněné místo
Městské včelařství je možné provozovat i na střeše. Své o tom ví i mentor Českého svazu včelařů Augustin Uváčik. V Praze má desítky úlů.
„Včelstvo potřebuje svůj, sice malý, ale prostor, ale potřebuje chráněné místo, kde nefouká moc vítr, kde má k dispozici vodu, nesmí se to dávat na kraj fasády.“
Umístit včelstva přímo do zeleně podle Augustina Uváčika není potřeba. Nektar a pyl si samy najdou do vzdálenosti tří až pěti kilometrů. Maximálně do čtyř set metrů od včelnice by navíc měla být voda. A důležité je pro včelaře i zázemí.
Anna Vodrážková ho má přímo v prostorách Národního divadla. „Schovávám si tady včelařský oblek, věci na medobraní, náhradní nástavky, bedýnky, do kterých se dávají rámky a ve kterých včely žijí, mám tady kyseliny, kterými se léčí. Schovávám tady vosk...“
Pole s postřiky
Čtěte také
Med od městských včelstev může být jiný než od těch z venkova. Podle odborníka Augustina Uváčika je ten z města často kvalitnější.
„Na polích se postříká plevel, aby tam nerostl, a včely si nějakou tu látku přinesou. V Praze je opravdu velké množství rostlin a to se nám projevuje i v kvalitě medu.“
Začít s městským včelařením by se mělo minimálně se třemi až pěti včelstvy. Pořízení jednoho vyjde na zhruba 10 až 15 tisíc korun.
Související
-
I ve větší nadmořské výšce se může dařit včelám. V Krkonoších úlů na některých místech stále přibývá
Krkonoše nejsou jen ideálním místem pro výlety, ale jsou také lokalitou zaslíbenou včelařům. Ti si v nejvyšších českých horách pochvalují hlavně netknutou přírodu.
-
Na základě našich výzkumů se budou přepisovat knihy, tvrdí včelař-vynálezce
Augustin Uváčik je včelař popularizující chov těchto užitečných tvorů. Jakými vynálezy obohatil obor včelařství? A k čemu nám může být dobrá včelí navigace?
-
Není bzučení jako bzučení, řekl si včelař a vymyslel chůvičku pro svoje včelstva
Pavel Mach má své úly rozestavěné po polích v okolí Plzně, a tak je nemůže všechny pořád obcházet. Vymyslel proto zařízení, které včelaře varuje, že se v úlu něco děje.