Na základě našich výzkumů se budou přepisovat knihy, tvrdí včelař-vynálezce
Hostem Patricie Strouhalové byl Augustin Uváčik, včelař popularizující chov těchto užitečných tvorů. Kromě včelích produktů existují další aspekty včelího života, které ovlivňují či inspirují vědu. Jaké to jsou? Jakými vynálezy obohatil obor včelařství on sám? A k čemu nám může být dobrá včelí navigace?
Jako první použil GPS k zabezpečení včelstev. Pečuje o střešní včelí stanoviště, která sídlí třeba na budově České filharmonie nebo na střeše OC Chodov. Vymyslel také možnost pozorovat včely online: „Uprostřed zimy jsem seděl v křesle a pozoroval, jak padá sníh. Venku bylo asi mínus dvacet stupňů a já jsem si řekl, co dělají včely, já bych je chtěl vidět,“ popisuje, jak nápad vznikl.
Čtěte také
Kamerový systém je veřejně přístupný, ale existují i výzkumné. „Z aplikovaného výzkumu vznikají produkty, ale rozklíčujeme i chování včel v úle. Garantuju vám, že se budou přepisovat knihy,“ glosuje včelař výsledky zkoumání. „Máme nový objev, vzácný úkaz: včely o sebe navzájem pečují a komunikují spolu.“
Včela jako autonomní řidič
Včely fascinují vědce také tím, že v sobě mají navigaci: „Včela ví, jak se navracet do domova, je schopná najít zdroj potravy a umí počítat svůj čas strávený mimo úl, což je pro ni agresivní prostředí.“ Tyto včelí systémy by šly využít třeba při vývoji autonomních vozidel – a čeští vědci už na tom pracují. „Češi mají dobré výsledky, protože použili jako předlohu včelu.“
Apiterapie, léčba lidí pomocí včel a jejich produktů, je obor známý od raného středověku v Egyptě. „Propolis včely používají jako dezinfekci. Jsou to pryskyřice, které roztírají po úlu, aby je neohrožovaly viry a bakterie. Včelí jed se užívá proti revmatu a bolestem kloubů, působí na roztroušenou sklerózu. Je důležité, aby jed aplikoval erudovaný člověk v lékařství.“
Co včely a klimatická změna? Jak moc jsou ohrožené včelími nemocemi? A mají včely emoce? Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.