Hrzánová: Ve snu jsem se ani nedomnívala, že se dožiji svobodné společnosti
Herečka Bára Hrzánová na počest 17. listopadu koncert kapely Condurango. V ten samý den v roce 1989 hrála na Nové scéně Národního divadla v představení Celestina. „O pauze do šaten a divadelního klubu začali chodit první zranění, po představení už chodili i kolegové z jiných divadel a revoluce pozvolna začínala,“ vzpomíná. Podle ředitele Centra Paraple Davida Lukeše ale i po 30 letech je stále spousta bariér a lidé si pod svobodou slova lidé vysvětlují něco jiného než je.
Související
-
Hry, co jsme napsali za totáče a za svobodna, se moc neliší, hodnotí Svěrák z Divadla Járy Cimrmana
Jak vypadaly listopadové dny v Divadle Járy Cimrmana? Vzpomíná Zdeněk Svěrák
-
Sociální bubliny můžeme propichovat, ale nezbavíme se jich, domnívá se Valtrová z Díky, že můžem
Co je to vlastně svoboda? A jak ji vnímáme? I na takové otázky odpovídají na Národní třídě sestra Magdalena z řádu sv. Voršily a programová ředitelka Díky, že můžem.
-
Nejhorší je polopravda, o demokracii se musíme starat, říkají disident a ředitelka Post Bellum
Kdyby bylo ohrožení svobody, vrátím se do disidentských let, usmívá se signatář Charty 77
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.