Magazín Experiment: Jak a proč je potřeba kontrolovat solární panely? A jak odhalit mozkový lymfom?

Magazín Experiment z 28. června 2025
- 00:00 témata magazínu;
- 00:30 kontrola solárních panelů pomocí dronů;
- 04:00 technologie vodního paprsku;
- 07:25 využití DNA v kriminalistice;
- 09:20 nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu;
- 12:55 humanoidi a robotičtí psi na Matematicko-fyzikální fakultě UK;
- 16:35 rozhovor s Romanem Bartákem, vedoucím katedry teoretické informatiky a matematické logiky MFF UK.
Závady na solárních panelech nejrychleji a nejpřesněji odhalují drony, a to s přesností téměř stoprocentní.
Česká fotovoltaická asociace udělila první certifikaci první české firmě, která provádí kontroly fotovoltaiky s pomocí dronů vybavených termokamerami. Záznamy pak vyhodnocují pokročilé algoritmy strojového učení.
„Jednou z výhod dronu je, že nepotřebujeme přímo do areálu, takže nemusíme hledat správce a shánět složitě klíče,“ usmívá se na cestě u fotovoltaické elektrárny Ondřej Staněk z firmy DroneTech.
Jeho dron startuje a prolétá podél panelů, vždy v rovině s jejich spodní hranou. Počasí je sice hodně větrné, ale i s tím si umí dron poradit. Pořizuje jednak barevné snímky a jednak snímky v infračerveném spektru, a to v předem daném překryvu.
„Řádově jsou to desetitisíce fotek, což je i u poměrně malé elektrárny velký nápor na zpracování,“ říká Ondřej Staněk a zdůrazňuje, že bez využití umělé inteligence by to prakticky nebylo možné.
Jedna fotka jako druhá
„Základem zpracování dat je, že vezmeme ty tisíce fotografií a spočítáme si statistické nuly. Každou fotku přenastavíme tak, aby byla stejná jako ta minulá, co se týká spektra, a díky tomu vykouknou i ty nejmenší závady,“ vysvětluje.
„Dokážeme tím odfiltrovat i mírné zastínění slunce třeba mlhou, která vůbec nemusí být okem viditelná. Nebo zafouká vítr, změní se teplota panelu a tou statistickou nulou z průměru všech panelů právě toto všechno eliminujeme.“
Hlavní výhodou dronů je podle Ondřeje Staňka především to, že dokážou nafotit celou elektrárnu během pár desítek minut, a tím ušetřit týdny lidské práce.
„Současně je výhoda krátkého focení i to, že se neposune slunce. Zní to možná banálně, ale je to extrémně důležitá věc, že fotíme v tak krátkém časovém úseku a všechny fotky mají sluníčko plus minus v jedné pozici vůči danému panelu. Tím pádem jsou podmínky porovnatelné mezi sebou,“ dodává.
Čtěte také
I prach může být problém
Solární panely je potřeba pravidelně kontrolovat, aby správně a bezpečně fungovaly a neztrácely výkon kvůli poruchám nebo znečištění.
„O fotovoltaický systém je potřeba se starat, jinak klesá účinnost. Ideální je kontrolovat fotovoltaické moduly, koukat na to, jestli nejsou zaprášené. Starat se o ně v podstatě stejně jako se staráme o auto – když nevidíme přes čelní sklo, je potřeba ho umýt,“ vysvětluje Tomáš Galęziok, technicko-legislativní expert Solární asociace.
Kontroly by majitelé solárních elektráren měli podle něj provádět alespoň jednou ročně, a to ideálně na jaře.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výpadek proudu v gastru za desítky milionů. Podnikatelé žádají kompenzaci
-
Německé město stahuje plakát proti obtěžování. Běloška na něm osahává chlapce tmavé pleti
-
Texaské záplavy mají na svědomí už 82 obětí. Za podcenění mohou podle demokratů Trumpovy škrty
-
ONLINE: ‚Klíčový týden pro Ukrajinu.‘ Zelenskyj očekává uzavření dohod i obnovu spravedlnosti