Tradiční egyptská snídaně zasytí na celý den. Ochutnejte fúl v káhirských ulicích, neuděláte chybu
Základní pokrm Egypťanů na tři je „fúl“. Podle některých autorů byl na jídelníčku už ve starém Egyptě, podle jiných se rozšířil až ve středověké Káhiře. V egyptské metropoli každopádně najdete fúl na každém rohu i dnes. Při výběru snídaně odolává náporu moderních kaváren s croissanty. A pro Egypťany má fúl i výhody ekonomické: je levný a v žaludku vydrží po celý den.
Když takhle v Káhiře vyrazím zostra do ulic bez snídaně, snažím se zamířit nejdřív na růžek k Ahmadovu stánku. Přestože si i v Egyptě dávají lidé často ke snídan sladké propečené croissanty v kavárničkách, tak pro chudší lidi, a těch je tady většina, zůstává fúl stále hlavní snídaňovou krmí. A dát si fúl ráno u Ahmada, to je i pro mě takový příjemný káhirský rituál.
„Dáš si dneska obyčejný fúl, nebo kořeněný? Nebo chceš alexandrijský? Ten je s paprikou, cibulí a olivami,“ láká mě Ahmad al-Wádí. Svůj stánek má na rohu ulic v káhirské čtvrti Heliopolis už sedm let, ale předtím vařil fúl s tátou a ten zase s dědou.
Na vzhled se na ulici nehraje
„Nejoblíbenější snídaní je pro Egypťany pořád fúl. V pracovní dny tu mívám narváno. Posílají si sem pro snídani ze všech firem v okolí. Nebo jim ji doručíme,“ usmívá se.
Fúl je česky bob obecný, takže takové velké fazole, které když se usuší, tak zhnědnou. Aby byly poživatelné, je potřeba je vařit 12 hodin. V Egyptě se k tomu používá velká kulovitá nádoba zvaná qidra. Když se z ní vyndá surový fúl, není to pro oko nic moc lahodícího.
Ani když se do této nevzhledné hnědé kaše pak přidá bílá tahína a nažloutlý olej, není to jídlo do barevného katalogu. Ale na to se na káhirské ulici nehraje. Důležité je, že dokáže chutně a na dlouho zasytit.
Nejlepší je od Ahmada
„Jezdí si sem lidi i z dálky, ze vzdálených káhirských čtvrtí. Náš fúl je totiž vyhlášený! Určitě lepší než u jiných stánků. Používáme tady kvalitní suroviny,“ vychvaluje svoji recepturu Ahmad. „S fúlem v břiše také ušetříte. Když si dáte nějaký sendvič, máte za hodinu, za dvě zase hlad. Ale fúl, s tím vydržíte celý dlouhý den!“
U Ahmadova stánku právě zastavil taxikář, pan Hání, a hned mu dává za pravdu: „Rozhodně si dávám nejraději fúl. Fúl je základ a mám ho rád. A u Ahmada se zastavuju už dlouho. Fúl má opravdu dobrý. Není totiž fúl jako fúl. Ten Ahmadův má hezkou barvu, příjemnou vůni a skvělou chuť.“
Ahmad vytahuje z velké hliníkové nádoby s úzkým hrdlem surový uvařený fúl, přelévá si ho do misky, a ve velké míse jídlo dochucuje, protože, jak říká, právě tohle je umění, které odlišuje jednotlivé stánky. Přidává tahínu, sůl, pálivou papričku, trošku citronu a všechno pořádně zamíchá. Další dochucování už si poroučejí zákazníci sami.
Bez chleba se nenajíte
Vedle stánku je dlouhý stůl na stojáka a Ahmad mi sem už naservíroval celou moji snídani. Je to pět nerezových talířků: jeden je plný fúlu, pak jsem si objednal rajčatový salátek. Dneska jsem si na fúl nechal dát papričku a teď si nejsem jistý, jestli jsem udělal dobře.
V další mističce je kvašená zelenina, hlavně nakrájená mrkev, řepa. Tomuhle kvašáku se tady v Egyptě říká torší a přikusuje se skoro ke všemu. A Ahmad mi do další mističky přidal ještě salát z rajčat a sýru. Prý ho musím ochutnat.
Nakonec mi na stole pokrytém igelitovým ubrusem přistála hromada placek egyptského chleba. Ten je tu extrémně důležitý, protože bez něj bych se vůbec nenajedl. U egyptských stánků s fúlem totiž nedostanete lžíci ani vidličku. Všechno, i když je to v kašovité formě, se nabírá právě chlebem.
Čtěte také
„Nechte to na nás“
Je čas zaplatit. Z Ahmadových úst ke mně míří tradiční formulka: „Nechte to na nás.“ Tu ale v Egyptě nesmíte brát vážně. Nakonec mi počítá snídani za 30 egyptských liber, takže asi za 13 českých korun.
Směsice zvuku větráku přišroubovaného na plotě, Koránu z chraptícího rádia a plynového hořáku – to je esence káhirských pouličních fúlových stánků.
Egypt pořád patří k těm nejlevnějším zemím. Zvlášť, když si ho umíte užít pořádně po egyptsku.
Související
-
Tchaj-pej žije naplno i po západu slunce. Na dobré jídlo můžete zajít třeba do tržnice Guangzhou
Na nočním trhu Guangzhou v Tchaj-peji si můžete dát zmrzlinu, která chutná jako tofu, maso, nakládané houby i nejrůznější ovoce. A kdo nemá hlad, zahraje si třeba bingo.
-
Jaké je velbloudí maso s kávou? Národní kuchyně na výstavě Expo 2020 předvádí tradice i inovace
Světové výstavě Expo 2020 v Dubaji zbývá do konce pouhých pár dnů, počet návštěvníků ale právě teď prudce stoupá. Jaké kulinářské speciality nabízí národní pavilony?
-
Tradiční polská kuchyně si znovu hledá cestu do ulic
V polských městech obvykle narazíte na stánky s burgery nebo kebaby. Při troše snahy se ale dají objevit i vyhlášené lokální speciality.