Rostliny s odděleným pohlavím? Česká věda pomáhá rozluštit, jak vznikla dvě pohlaví nejen u silenek
Čeští vědci jsou na stopě tomu, jak vznikla oddělená pohlaví. Přinejmenším u rostlin. V novém mezinárodním výzkumu totiž rozluštili genom silenky širolisté – a popsali vývoj chromozomu Y, díky kterému existují samostatné rostliny se samčími květy. Výsledky dlouholetého bádání právě vyšly v prestižním vědeckém týdeníku Science.
Čtěte také
„Tato rostlinka nevytváří pyl, takže to je samička,“ vysvětluje Helena Štorchová. V ústavu experimentální botaniky Akademie věd mi ukazuje květy silenek. Pěstují řadu vzorků z různých míst po světě. Silenky rostou běžně podél cest, pro vědu jsou ale zajímavé svým rozmnožováním.
„Silenka širolistá tvoří samičky a samečky. To je jako u zvířat nebo u člověka,“ přibližuje Helena Štorchová. Jiné druhy silenek naopak vytvářejí jen oboupohlavní květy. A silenka obecná je dokonce někde mezi tím. „Tvoří jiná dvě pohlaví – samičky a hermafrodity. To je obojpohlavní rostlina,“ ukazuje.
Genomy různých druhů silenek
V nejnovějším výzkumu vědkyně a vědci porovnali genomy různých druhů silenek. Hlavně se soustředili na pohlavní chromozom Y. „Nejenom jak vznikl, ale co se na něm dělo a děje,“ říká Roman Hobza z Biofyzikálního ústavu Akademie věd.
Jako by se na chromozom Y postupně sestěhovávaly geny, které souvisejí s tvorbou pylu a s dalšími funkcemi samčí části květů. „Rozmnožování stojí pohlavní orgány obrovskou energii. Když toto rozdělíte do dvou rostlin, kluka a holky, ušetříte spoustu energie,“ přibližuje Roman Hobza.
Silenky s rozdělenými pohlavími se tak ukazují jako odolnější. Silenka širolistá je v Americe invazním druhem, zatímco její oboupohlavní příbuzné tak agresivní nejsou. „Nemají rády chlad a radši se musí zalévat méně. To nám poslal jeden turecký botanik. Dosud se o ní vůbec nic nevědělo,“ dodává Helena Štorchová.
Vědci už začínají studovat genom nově popsaného druhu. Možná i v něm se skrývá další střípek poznání, jak nejen u silenek vznikla samostatná pohlaví.
Související
-
Čeští vědci pomohli odhalit tajemství barev papoušků. Studii otiskl prestižní časopis Science
Mezinárodní výzkum, na němž se podílí také čeští vědci, identifikoval v papouščím peří dvě chemické látky odpovědné za jejich zbarvení. Svůj podíl na něm má ale i fyzika.
-
Čeští vědci našli model léku na vzácný Angelmanův syndrom. Genovou terapii ověří na myších
Pacienti s Angelmanovým syndromem mají těžké mentální postižení, problémy s chůzí a řečí a často trpí epileptickými záchvaty. Díky českým vědcům je ale lék na obzoru.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rozděl a panuj. Více než sto let fungující záležitost, kterou se Putin snaží rozeštvat Západ, říká Bříza
-
Začne Evropa recyklovat železný šrot? ‚Potřebujeme hlavně levnou energii,‘ říká šéfka Ocelářské unie
-
Česko nadále neochvějně stojí při Kyjevu, říká vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty vyhráli v Třinci po prodloužení 4:3, Pražany dělí od postupu jediná výhra