Brněnští vědci vyvíjí elektronický antigenní test. Výsledek by mohli přes aplikaci posílat rovnou lékaři

7. leden 2025

Antigenní testy by mohly fungovat elektronicky. Brněnští vědci totiž začali vyvíjet zařízení, které bude umět přečíst výsledky testu a nahrát je do aplikace. Ta by je pak mohla poslat rovnou do lékařských ordinací. Výzkumníci a výzkumnice přístroj vyvíjí primárně na chlamydie, ale později ho chtějí rozšířit na další, nejen pohlavní choroby. Výzkum je teprve v samém začátku, ale my jsme si ho už vyzkoušeli.

„Vše na test chlamydií máme nachystáno. Toto je náš nový elektrochemický analyzátor, zde je jednorázový strip, na který se nakápne vzorek moči, a tady vám předám nádobku na odběr vašeho vzorku,“ podává mi Karel Lacina v laboratoři CEITEC Masarykovy univerzity zkumavku, jakou známe od lékaře, a posílá mě na chodbu a pak do posledních dveří vlevo.

Chlamydie

Se vzorkem moči se vracím do laboratoře a můžeme začít. „Vzorek si nakápneme na strip neboli testovací proužek. Stačí nám 50 mikrolitrů,“ dodává výzkumník s tím, že poté je potřeba počkat zhruba 5 minut.

Výsledek do půl minuty

Strip vypadá jako menší flash disk – na jedné straně má políčko, kam se nakápne vzorek, a na druhé straně má kovový konektor, který se potom zasune do elektronického přístroje.

„Na stripu se děje to stejné, co v antigenních testech. Ona totiž každá bakterie má na povrchu charakteristické výčnělky – tomu se říká antigeny. A náš strip právě rozpoznává antigenní struktury bakterie chlamydie,“ vysvětluje Karel Lacina.

Testovací proužek pípáním signalizuje, že už je čas zasunout ho do měřicí krabičky a do stripu nastříknout speciální roztok. Měření v přístroji o velikosti krabičky od sirek trvá jen asi 25 vteřin, poté analyzátor odešle data přes bluetooth do počítače. „V budoucnu budeme mít aplikaci, která poběží na mobilním telefonu,“ doplňuje vědec.

Do stripu jsme injekcí vpravili měřicí roztok a strip jsme zasunuli do přístroje. Ten právě měří

Od kapavky po boreliózu

Na monitoru mezitím vyrostl graf s několika křivkami. Laik z nich ale mnoho nevyčte. I s tím by měla pomoci chystaná mobilní aplikace, která pacienta informuje už pouze o výsledku testu, tedy jestli je, nebo není pozitivní.

Čtěte také

„V budoucnu test upravíme do té podoby, že budeme schopni říct také míru pozitivity – jestli je málo, hodně, nebo vůbec. A mobilní aplikace měřená data bude sdílet s lékařem, který podle toho nastaví léčbu,“ naznačuje další vývoj Karel Lacina.

Přístroj by navíc měl časem rozpoznat i další nemoci, jako je například kapavka nebo syfilis. Přítomnost viru HIV sice analyzátor odhalit nedokáže, ale vědci by se v budoucnu chtěli zaměřit i na jiné skupiny infekčních onemocnění než jen ty pohlavní. Elektronický antigenní test by tak mohl rozpoznat třeba respirační onemocnění nebo boreliózu.

Koupíte ve vaší lékárně?

Brněnští vědci mají ale také v úmyslu vyvinout stripy tak, aby byly schopné odhalit víc než jednu nemoc.

Přístroj zatím posílá data jen do počítače. Podle Karla Laciny je ale bude umět posílat i do mobilní aplikace

„Když pacient či pacientka v současné době pociťují nějaké příznaky, jako je třeba pálení při močení, tak si musí nakoupit testy na jednotlivé pohlavní choroby zvlášť. Proto by náš multistrip umožnil, aby z jednoho vzorku člověk zjistil, jakou chorobu má,“ říká výzkumnice Martina Rusnáková.

Stripy by byly jednorázové, ale přístroj by mohl sloužit opakovaně. „Chtěli bychom, aby si lidé mohli měřicí přístroje koupit v drogerii nebo v lékárně. Stálo by to řekněme kolem pětistovky. Tento přístroj už by jim zůstal doma, a kdyby potom pociťovali nějaké příznaky onemocnění, tak by si ve stejné drogerii nebo lékárně zakoupili měřicí strip a doma se otestovali,“ popisuje vědkyně.

Vývoj přístroje je teprve na začátku. Brněnští experti a expertky si v prvním čtvrtletí 2025 na Masarykově univerzitě plánují založit spin-offovou společnost a v ní vývoj dokončit.

autoři: Michal Šafařík , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související