Magazín Experiment ŽIVĚ z Veletrhu vědy: Co bude mít na sobě ve vesmíru český astronaut? A jak pomáhají psychologům hlavolamy?

7. červen 2025

  • 00:00 veletrh vědy 2025;
  • 00:48 osobní dozimetr pro astronauty
  • 04:58 hádanky a hlavolamy nejen pro chytré hlavy;
  • 09:37 chytré oblečení hasičů a vojáků
  • 13:30 fyzikální zákony
  • 17:41 etika vojenských robotů

Veletrh vědy, největší akce svého druhu v Česku přibližující vědu široké veřejnosti, se každoročně koná začátkem června na Výstavišti v pražských Letňanech. V několika halách mohou návštěvníci objevovat, co nového pro ně připravily přední vědecké instituce a firmy v zemi. Své zastoupení tu mají jednotlivé ústavy Akademie věd i jednotlivých vysokých škol, ale také soukromé společnosti.

Veletrh vědy 2025 na výstavišti v pražských Letňanech

Velký zájem letos budí tzv. vesmírná hala, kde si můžete prohlédnou vše související s projektem Česká cesta do vesmíru. Ten má za cíl dostat na Mezinárodní vesmírnou stanici českého astronauta ve výcviku Aleše Svobodu. Jeho součástí byla i nedávná mise Zero G, během níž si vybraní mladí lidé mohli vyzkoušet pobyt ve stavu beztíže.

Stánek v této části výstaviště PVA Expo má i Ústav jaderné fyziky AV, který na veletrhu představuje speciální přístroj vyvíjený pro budoucího českého astronauta. Jedná se o dozimetr pro měření hladiny ionizujícího kosmického záření, To je totiž jedním z hlavních limitujících faktorů pro dlouhodobý pobyt člověka ve vesmíru a jeho cesty k jiným planetám.

Iva Ambrožová z Ústavu jaderné fyziky AV ukazuje osobní dozimetr vyvinutý pro misi českého astronauta Aleše Svobodu

Hodinky jako ze sci-fi filmu

„Skládá se ze dvou částí – z vlastního dozimetru, který měří záření, a potom ze zobrazovací jednotky ve formě náramkových hodinek, kde astronauti mohou sledovat úroveň ozáření v reálném čase,“ popisuje vědkyně Iva Ambrožová.

Experti z Ústavu jaderné fyziky by ho rádi otestovali jako osobní operační dozimetr. „Máme zkušenosti s měřením na různých přístrojových panelech, ale tělo astronauta může radiační pole modifikovat – dochází třeba k moderaci neutronů. A rádi bychom otestovali tento přístroj pro měření i této nové složky,“ vysvětluje výzkumnice.

Čtěte také

„Pro úspěch dlouhodobých vesmírných misí je důležité zajistit ochranu astronautů. Toto zařízení dokáže monitorovat úroveň ozáření v reálném čase a v případě, že třeba dojde k nějaké sluneční události a ke zvýšení radiace, mohou astronauti vidět, jak na tom jsou, a případně podniknout nějaké protiopatření ke snížení rizik.“

Experiment se stal nejlépe hodnoceným z celkem 14 vybraných vědeckých projektů, které budou součástí vesmírné mise Aleše Svobody.

Poslechněte si celý Magazín Experiment z Veletrhu vědy 2025.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat