Všechny články
-
Příliš křehké na knoflík? Brněnští archeologové zjišťují, jak se na Velké Moravě nosily gombíky
Nad velkomoravskými šperky, tzv. gombíky, si historikové dodnes lámou hlavu. Bylo jimi možné spínat šaty a sloužily jako knoflíky, anebo to byly jen velmi křehké ozdoby?
-
V Brně vzniká nový typ stroje na výrobu vodíku. Bude mít nižší energetické ztráty a delší životnost
Současná zařízení vodík vyrábějí s velkými ztrátami a rychle se opotřebovávají. Plyn vyrobený moravskými inženýry by proto měl vydržet déle a přitom být účinnější.
-
Magazín Experiment: Co stresuje rostliny? A jak včas odhalit rakovinu vaječníků?
I rajčata nebo třeba brokolice prožívají stres. Vědci z Mendelovy univerzity je teď stresují záměrně. Chtějí se naučit, jak příčinu jejich nepohody odhalit včas.
-
Mlsat a nehřešit? Zlínští vědci vyvíjejí zdravou variantu lískooříškové pomazánky
Lískooříškové pomazánky nejsou zrovna nejzdravější pochoutka. Zlínští vědci se proto snaží vyvinout jejich zdravější, a přitom stále chutné varianty.
-
Magazín Experiment: Může být pivo s kávovou sedlinou zdravější? A je AI dobrý fotbalový fanoušek?
Kávová sedlina nemusí letět hned do koše a tvrdé pečivo skončit ve strouhance. Vědci z Mendelovy univerzity s nimi teď experimentují ve svém školním pivovaru.
-
Precizní onkologie zkoumá jednotlivé mutace nádorů. Z databáze mohou odborníci vybrat ozkoušený lék
Jednou z velkých nadějí boje s rakovinou je podle lékařů tzv. precizní onkologie. Díky ní přečtou DNA nádoru a jeho přesnou mutaci, přičemž na některé existují cílené léky.
-
Mravenčí práce obřího významu. Archeologové v Olomouci katalogizují desetitisíce neolitických nálezů
V Mohelnici archeologové od 50. do 70. let 20. století zachránili desetitisíce pravěkých artefaktů. Ty od té doby leží v krabicích a nikdo neví, co která z nich ukrývá.
-
Cimbálista Filip pomáhá mapovat slovácké nářečí. Už podruhé probíhá akce Staň se superdialektologem
Staň se superdialektologem a pomoz jazykovědcům doplnit zvukovou mapu nářečí. Přesně taková výzva teď míří na všechny žáky a studující mezi 10 a 19 lety.
-
Brněnští vědci vyvíjí elektronický antigenní test. Výsledek by mohli posílat rovnou lékaři
Antigenní testy by mohly fungovat elektronicky. Brněnští výzkumníci přístroj vyvíjí primárně na chlamydie, ale později ho chtějí rozšířit na další, nejen pohlavní choroby.
-
Smrček krásně voní, ale rychle opadá. U jedle to je naopak. Proč? Vysvětlení nabízí chemie a fyzika
Obývací pokoje českých domácností teď voní jehličím. Proč ale jehličnan voní a co má vliv na to, jak rychle opadá? Poslechněte si reportáže Evy Kézrové a Michala Šafaříka.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »