V Brně vzniká nový typ přístroje na výrobu vodíku. Bude mít nižší energetické ztráty a delší životnost
Ve vodíku, nejlehčím prvku periodické soustavy, je možné měsíce přechovávat přebytky energie z větrných nebo solárních elektráren. Současná zařízení ale podle expertů vodík vyrábějí s velkými ztrátami a rychle se opotřebovávají. Vodík vyrobený moravskými inženýry ze start-upu NANO Advanced by proto měl vydržet déle a přitom být účinnější.
Ředitel start-upu NANO Advanced Pavel Srbecký zapíná odtahový ventilátor a ozývá se hučení. „Je to základní prvek bezpečnosti celého systému,“ vysvětluje. Při výrobě vodíku by totiž mohlo dojít k úniku plynu a hrozil by výbuch.
Čtěte také
Pak je potřeba vyčistit vodu. „Tato voda bude dál používaná pro výrobu vodíku a musíme ji absolutně vyčistit – deionizovat – na takovou úroveň, že kdybyste se jí napil, tak by vám mohla ublížit a zabít vás,“ popisuje Pavel Srbecký a vysvětluje, že vodík je možné v Česku využít při řešení problému s krátkodobými přebytky elektrické energie generované obnovitelnými zdroji, které neumí síť akceptovat.
„Tuto energii sice můžeme uskladnit v bateriích, ale pokud bychom chtěli uchovat větší množství energie v delším časovém úseku, třeba typicky z léta na zimu, tak bychom ty baterie museli mít v obrovském množství, v obrovském objemu a strašně moc tun lithia. Navíc ony by se v tom čase vybíjely. Takže je rozhodně lepší vodík,“ dodává.
Jak se dělá vodík
Technický ředitel start-upu NANO Advanced Jakub Drnec mezitím na počítači zadal několik příkazů a voda už začíná téct do dvou asi 20centimetrových zařízení, která vypadají jako kovové harmoniky. To je srdce celého přístroje.
„Těm harmonikám říkáme elektrolytické svazky, kde rozkládáme vodu H₂O za pomoci elektrického proudu na kyslík a vodík. Kyslík pouštíme normálně do vzduchu a druhou trubičkou odvádíme vodík s příměsí vodní páry. Tu oddělíme a vodík pak využíváme dále tlakováním do láhví. Láhev si pak můžete vzít domů,“ přibližuje celý postup.
Na stejném principu fungují i současné přístroje, které vyrábí vodík. V nich je ale podle Jakuba Drnce jen jedna harmonika, tedy velký elektrolytický svazek. „A když máte kolísavý příkon elektrické energie, třeba když začne hodně svítit slunce nebo fouká, anebo přestane úplně, tak tyto výkyvy elektrického proudu snižují účinnost té harmoniky a také svazek ničí,“ vysvětluje.
Místo jednoho sto malých
Právě elektrolytický svazek je přitom na celém přístroji, který stojí často miliony eur, to nejcennější. Brněnští inženýři proto nechtějí opotřebovávat celý velký svazek, jejich zařízení místo něj bude mít sto malých.
A vyvíjejí k nim i software s umělou inteligencí, který bleskově propočítá nejlepší rozložení proudu přes jednotlivé svazky. A to tak, aby většina svazků fungovala za ideálních podmínek a neopotřebovávala se. S výkyvy v proudu se pak software vypořádá v několika malých svazcích a jenom ty bude řízeně poškozovat.
„A ty pak vyměníme,“ pokračuje ve vysvětlování Jakub Drnec, „ale výměna dvou svazků je daleko levnější než výměna jednoho velkého svazku, jedné velké harmoniky. Tímhle přístupem můžeme zvýšit účinnost z 60 nebo 70 % až na 80 % a trvanlivost z několika let až na deset let.“
Alespoň tak to zatím vyplývá ze simulací. Start-up bude muset výsledky ještě prověřit právě na tomto malém laboratorním zařízení. První přístroj se sto svazky a výkonem 1 MW vyrobí příští rok. Využít by ho mohly třeba obce nebo menší továrny
Související
-
Na vodík do Šluknova? Experti vybrali tratě, na kterých by mohl jezdit vlak s vodíkovým pohonem
Nejméně na čtyřech železničních linkách v Česku by mohly v budoucnu jezdit vodíkové vlaky. Ukázal to česko-norský průzkum vědců z VŠCHT a Ústavu jaderného výzkumu Řež.
-
Ostravská firma představila jízdní kolo na vodík. Zbývá doladit pár věcí, aby mohlo na silnici
Ostravská firma vyrobila první české vodíkové jízdní kolo. Vypadá jako elektrokolo, k rámu má ale připevněnou nádrž se stlačeným vodíkem.
-
Chutná sladce a stojí majlant. Těžká voda se chemicky neliší od běžné vody. Čím je výjimečná?
Před rokem na Veletrh vědy zavítal jako běžný návštěvník, letos dorazil s vlastním projektem. Miloš Večeřa předvedl návštěvníkům takzvanou těžkou vodu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert
-
Izrael používá blokádu jako zbraň. Zásoba potravin a léků v pásmu Gazy vydrží tak měsíc, říká zpravodaj
-
Hokejisté Pardubic zdolali brněnskou Kometu 2:1. Dynamo srovnalo stav finálové série na 1:1 na zápasy
-
USA zveřejnily údaje o vraždě senátora Kennedyho. Zhruba 10 000 stran popisuje atentát z roku 1968