Mladý cimbálista Filip pomáhá jazykovědcům mapovat slovácké nářečí. Už podruhé probíhá akce Staň se superdialektologem

Staň se superdialektologem a pomoz jazykovědcům doplnit zvukovou mapu nářečí. Přesně taková výzva teď míří na všechny studující. Stačí k tomu chytrý telefon nebo diktafon a návštěva u někoho, kdo mluví hanácky, slovácky, lašsky nebo jiným nářečím. Není to ale úplně obyčejná školní soutěž. Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR takto shání opravdový vědecký materiál.

S Filipem Konrádem, žákem osmé třídy, jsme přišli na návštěvu k Boženě Černé. Paní Černá v Lanžhotě na Břeclavsku žije už 92 let. Filip přinesl cukroví na přivítanou, ale hlavně má v ruce chytrý telefon. Pořídil 20minutovou nahrávku, se kterou se zúčastní soutěže Staň se superdialektologem.

Obalované L a gugla

Nahrávku si pouštíme s organizátorkou soutěže Martou Šimečkovou z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. „Těch nářečních prvků, které jsou zajímavé, je tu celá řada, zejména obalované L typické pro Slovácko. Ale opravdu nejzajímavější je to, že tu zaznělo slovo gugla, což znamená bábovka. To jsme v našich zvukových nahrávkách dosud zaznamenáno neměli.“ 

Filip Konrád nahrává slovácné nářečí Boženy Černé

Nahrávky nyní slouží jako vědecký materiál. „Stanou se také součástí naší nářeční fonotéky a také z nich získáváme příklady do Slovníku nářečí českého jazyka,“ vysvětluje organizátorka.

Pomůcka ve výuce

Toto je druhý ročník soutěže Staň se superdialektologem. Loňské nahrávky si můžeme poslechnout na stránkách JaMap. Najdeme tam mapu České republiky a na ní mnoho červených bodů. Z těchto míst nahrávky pocházejí. „Samotná mapa slouží už nyní zejména ve výuce českého jazyka,“ přibližuje Šimečková.

Filip Konrád se do soutěže přihlásil, protože má rád slováckou kulturu, chodí na hody a hraje i na cimbál. Rád by navíc studoval jazyky. „Chtěl bych je třeba i učit. A nářečí je součást jazyka,“ říká.

Nahrávky může až do konce dubna poslat kdokoliv, komu je mezi 10 a 19 lety. Pravidla včetně návodu, kam záznamy poslat, najdeme na webu JaMap.cz.

autoři: Michal Šafařík , krt
Spustit audio

Související