Česko mezi řádky

Nářečí, gorolský kroj a opevnění Šance. Nejvýchodnější kout Česka se dostal i do knihy Trujkunt

18. červenec 2021
Předchozí díl
Následující díl

Do nejvýchodnějšího koutu Česka zve čtenáře detektivní trilogie Trujkunt. Její autor Petr Sagitarius tak nazývá trojmezí Česka, Polska a Slovenska, kde lidé stále mluví originálním nářečím zvaným po naszymu. Se seriálem Česko mezi řádky teď zamíříme do kraje svérázných Gorolů, kteří jsou hrdiny této akční kriminovely.

Jsem v dřevěnce v Mostech u Jablunkova a vítají mě tu zvláštním nářečím, takzvaně po naszymu. „Pravda, je to jiná řeč než Polština, Čeština, Slovenština, má to ty prvky a ještě slova, která jsou úplně jiná. Mělo to dlouhý historický vývoj v tomto území,“ říká Alena Kolčárková z Gorolského informačního turistického centra.

Právě tady se mohou lidé o specifické kultuře Gorolu dozvědět více. „Třeba zvyky nebo informace o gorolském kroji. Těší nás, že lidé se k tomu vracejí a že máme řemeslníky, kteří to umí vyrábět,“ říká.

Návštěvnické centrum opevnění Šance v Mostech u Jablunkova

V knize hraje kroj svoji roli, muž ztratí knoflík a to zavede kriminalistu na stopu. „Gorolský kroj je obyčejný oproti třeba tomu ze Slovácka.“

Čtěte také

Knižní kriminalista o Mostech u Jablunkova říká, že se táhnou jako týden před výplatou. Dlouhá obec ale na svém konci nabízí atraktivní podívanou.

„Myslíme si, že Šance jako systém opevnění mohou lákat turisty svou jedinečností. Velká Šance byla součástí celého systému opevnění, které chránilo tehdejší historickou slezsko-uherskou hranici,“ láká do zdejšího regionu manažer návštěvnického centra opevnění Šance Petr Kolčárek.

autoři: Iva Havlíčková , prh
Spustit audio