Česko mezi řádky
„Už si na ty průšvihy moc nevzpomínám,“ usmívá se člen klukovské party z Vlčnova. Znáte knihu Pět statečných?
Asi každý zná slavný film pro děti z poloviny 80. let minulého století Pětka s hvězdičkou. Postavy vycházejí z reálných osob – film je natočený podle scénáře Jiřího Jilíka, který do něj zahrnul své vzpomínky na učitelské působení na základní škole ve Vlčnově. Díky filmu později vyšla i kniha Pět statečných, která zachycuje nejen klukovské rošťárny, ale i dění v obci v 70. letech.
„Už si tam na ty průšvihy moc nevzpomínám“ usmívá se Karel Chvilíček, který se stal předlohou pro jednoho z členů klukovské party. „Na každé školy byly průšvihy, dělali jsme to, co jsme dělali.“
Škola, ve které hráli čáru o korunu, už nefunguje, nyní je tam muzeum, knihovna a obchod. „Hřiště bylo tady za školou, tam vzadu, jak je ten dvůr, se vyučovaly takzvané pozemky. Byl tam skleník, kde se něco vsadilo,“ ukazuje.
Čtěte také
„Figura učitele má jenom některé autobiografické rysy spíše v tom, jak jsem řešil konflikty s rošťákama, protože mě ti rošťáci ohromně bavili a já jsem se jim vždycky snažil nějak držet lať,“ vzpomíná autor knihy Jiří Jilík, který byl oním učitelem.
„Trend zážitků pochází skutečně z Vlčnova, kde jsem učil. Ale knížka není o Vlčnově. Episod, které se odehrály jiným lidem a jinde, je tam více,“ říká. Přesto měl po vydání knihy menší potíže.
„Film je laskavý, knížka je jiná, satirická. Tam samozřejmě se někdo naštvat mohl a také vím, že se naštval. Měl jsem s tím malý soukromý problém,“ dodává. Knížka později vyšla ještě jednou pod názvem U nás na Slovácku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.