Česko mezi řádky
Strašidelné znojemské podzemí z fantasy Kletba krve můžete zažít na vlastní kůži
Několik kilometrů dlouhé a spletité chodby jsou dějištěm fantasy příběhu Kletba krve od spisovatelky Martiny Hohenberger. Hlavní hrdina Karel Devor se do něj vydává se svým bratrem. Stovky let staré chodby odkrývají příběhy nejen v knize, ale i v realitě. Do dosud nepřístupného krytu se s knihou, svítilnami a mikrofonem vydali reportéři Barbora Kroutilíková a Petr Tichý.
„Zažiješ dobrodružství, o jakém se ti ani nesnilo,“ slibuje v knize Kletba krve hlavní hrdina Karel Debor mladšímu bratrovi. S podobným očekáváním tedy s vedoucím znojemského podzemí Kamilem Tomkem sestupujeme s čelovkami do zatím stále nepřístupné části komplexu.
„Nacházíme se konkrétně pod Masarykovým náměstím. K čemu prostor sloužil, je ale zahaleno tajemstvím. Mohl být využíván jako kryt pro krizovou situaci, velení města sem mohlo vlézt a odsud operovat,“ přemítá náš průvodce.
Poklad ve sklepě, nebo na půdě?
„Upevnil lano za kmen kaštanu, zapnul si čelovku a přehoupl se přes obrubu starobylé studny,“ popisuje Martina Hohenberger ve svém fantasy příběhu. O funkční studně, kterou by se dalo do podzemí Kamil Tomek sice neví, nicméně několik zdokumentovaných studen se tady prý nachází a není nepravděpodobné, že některá byla v minulosti s podzemním komplexem propojená.
V knize se také píše o legendě, podle které Matyáš Korvín ukryl ve zdejším podzemí nesmírné bohatství, když táhl do války proti kacířům. „Vzhledem k tomu, že tehdejší režim v minulém století chodby kompletně vyklízel, můj soukromý tip je, že ty nejlepší kousky leží někomu někde na půdě,“ konstatuje náš průvodce.
Strašidelná atmosféra, jak má být
Posouváme se dalším tunelem a musíme být sklonění. „Podzemí města se zdálo být nekonečné, chlapci bloudili štolami a slepými uličkami. Neúnavně malovali křídou značky na zdi vyrubané v rule,“ čteme dál v knize Kletba krve. „Značek je tady opravdu hodně, dost pravděpodobně to tady zůstalo po dobrodruzích,“ potvrzuje Kamil Tomek.
Čtěte také
Stejně tak pravdivé je vyprávění o zatopených úsecích znojemského podzemí, místy je tu podle Tomka až metr a půl vody. A narazit tu můžete i na poněkud hrůzné nálezy. V knize zmiňované rakve to sice nejspíš nebudou, ale jinak je oblast Znojemska bohatá na nejrůznější kosterní pozůstatky. „Je tady dokonce kostnice,“ dodává vedoucí komplexu.
Ponořit se do atmosféry podzemního labyrintu mohou lidé nejen s knihou a fantazií, ale i na vlastní kůži. Část chodeb je totiž pro turisty přístupná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.