Jak zlepšit dostupnost a udržet kvalitu zdravotní péče? Poslechněte si debatu Česko 2025

Přehrát celý seriál (3 z 3 dílů)
1. díl: Jak zajistit finanční udržitelnost českého zdravotnictví?
2. díl: Jak zvýšit počet lékařů?
3. díl: Jak předcházet onemocněním?
Problém najít lékařskou péči pro svou rodinu měl v uplynulém roce každý třetí člověk v Česku. Ukázal to průzkum agentury Median pro náš předvolební projekt Česko 2025. Jak získat pro zdravotnictví další peníze? Měly by se zavést plošné poplatky? A proč má třetina lidí problém s hledáním lékaře?
Hosty debaty Česko 2025 o zdravotní péči byli:
- Ondřej Dostál, právník a europoslanec (Stačilo!);
- Michaela Šebelová, fyzioterapeutka a poslankyně (STAN);
- Iveta Štefanová, lékařka, poslankyně (SPD);
- Albert Štěrba, lékař (Piráti);
- Boris Šťastný, lékař, bývalý poslanec (Motoristé sobě);
- Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví (TOP 09, Spolu);
- Adam Vojtěch, právník, bývalý ministr zdravotnictví (ANO).
České zdravotnictví se potýká s nerovností v dostupnosti péče a dlouhými čekacími dobami. Výdaje na zdravotní péči průměrného Čecha nebo Češky přesahují 50 tisíc korun ročně. Před deseti lety to bylo téměř o polovinu méně. Lidé si kupují léky, platí za běžně nehrazené úkony, doplatky u zubaře nebo fyzioterapii, psychoterapii, případně třeba dentální hygienu.
Dvě třetiny lidí mají úroveň českého zdravotnictví za dobrou nebo velmi dobrou, čtvrtina lidí za dostačující a za špatnou ji považuje každý desátý Čech.
Loni byly pojišťovny v deficitu a v tom zřejmě zůstanou i letos. Náklady na zdravotní péči rostou rychleji než příjmy systému. Pojišťovny peníze získávají z odvodů na zdravotní pojištění od podniků, zaměstnanců, živnostníků a státu. Ten odvádí pojistné například za seniory, studenty nebo nezaopatřené děti, zdravotní pojišťovny pak platí za jednotlivé úkony konkrétním zdravotním zařízením.