Paliativní služby ulehčují odchod ve známém prostředí. Zemřít doma by si přála většina seniorů

Sedm lidí z deseti si podle organizace Sue Ryder, která pomáhá seniorům, přeje zemřít doma ve známém prostředí. Jenže velká část z nich zůstává na konci života v nemocnici. To se pomalu mění díky programu, který Sue Ryder spustil s nadačním fondem Abakus.

V ošetřovatelském domově v Praze 3 se line vůně svíčkové. Do jídelny jde i paní Budilová. Cestou vzpomíná na kamarádku, která tu nedávno zemřela. „Měla rakovinu, a dokud to šlo, tak byla na pokoji. Ale pak už ji museli dát do prvního patra a já jsem tam za ní skoro denně chodila,“ popisuje paní Budilová.

Její kamarádka tak zemřela obklopena blízkými. Stejně by jednou chtěla odejít i paní Budilová. Domov jí to může splnit, zapojil se totiž do projektu, díky kterému má paliativní tým. Ten se stará právě o lidi na sklonku života. „Máme i odlehčovací pokoj. Ten slouží pro klienty, kteří umírají, tak aby opravdu měli soukromí,“ říká ředitelka domova Petra Gabriel Lojdová.

Čtěte také

Loni z ošetřovatelského domova do nemocnice museli už jen dva senioři, podobně jako v dalších zařízeních s paliativními týmy. „Ten posun byl významný, ze zhruba 40 % úmrtí v domově až na 70 %,“ dodává Matěj Lejsal za organizaci Sue Ryder.

Podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška by paliativních služeb mělo přibývat. Populace totiž stárne. Ministerstvo zdravotnictví už proto podle mluvčího Ondřeje Jakoba jedná se Společností paliativní medicíny.

autoři: Veronika Rodriguez , jkh
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat