Nedaří se vám přestat kouřit? Kouření je nemoc, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc, radí odborníci

5. červen 2025

Přestat s kouřením není jednoduché. Jen přibližně 5 % lidí ročně se podle lékařů podaří cigaretu natrvalo odložit. Pomoc mohou hledat u svých praktiků, ale i ve specializovaných ambulancích nebo lékárnách, které nabízejí konzultace pro odvykání kouření.

„Tělo zvyklé na příjem nikotinu má, pokud mu ho odebereme, regulérní abstinenční příznaky – od chuti na cigaretu přes bolesti hlavy, agresivitu, poruchy nálady až k poruchám spánku,“ vyjmenovává farmaceutka Blanka Zelená, která několikrát do týdne vede v lékárně v pražském IKEM pravidelné konzultace pro odvykání kouření.

Čtěte také

Šedesátník Jaromír kouří od svých patnácti let. Skončit se rozhodl hlavně kvůli svému zdraví, koncem roku totiž prodělal komplikovaný zápal plic. „Na plicním na Bulovce mi řekli, že by bylo záhodno toho nechat. Vůle je až na druhém místě,“ přiznává.

Dechový test

Součástí úvodní konzultace je i měření hladiny oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu.

„Hodnota 26 jednoznačně ukazuje na to, že kuřákem jste. Nekuřák má tak do 6, do 7,“ seznamuje Blanka Zelená pacienta s výsledkem měření. Jakmile ale Jaromír s kouřením přestane, bude podle ní naměřená hodnota rychle klesat a už za několik dnů bez cigarety bude mít oxid uhelnatý na hladině nekuřáka.

Celý proces odvykání v lékárně trvá podle farmaceutky Blanky Zelené dva až tři měsíce.

 Kouření škodí plicím i cévám

Pro roční léčbu se specializovaném Centru pro závislé na tabáku se rozhodl Honza. Kouřit začal už v deseti letech. Důvodů, proč chce po 23 letech přestat, je více. „Jeden z nich je sport a fyzička. Stojí to akorát peníze, krade to zdraví, člověk pak smrdí… To jsou asi ty hlavní aspekty,“ svěřuje se mladý muž.

Čtěte také

Kromě toho, že kouření může způsobit rakovinu plic, je škodlivé také pro cévy.

„Nikotin i další složky, které jsou v kouři, poškozují výstelku cév, zužují cévy, aktivuje se sympatický nervový systém, který se aktivuje při stresu a při zátěži a podobně. A to všechno zvyšuje riziko, že vznikne nějaká koronární příhoda, jako je infarkt myokardu nebo mozková příhoda,“ upozorňuje přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiologie pražského IKEMU Josef Kautzner.

Řekněte si o pomoc

Dodává, že podle statistik zkouší během roku asi 30 % lidí kouření omezit nebo přestat, ale podaří se to jen zhruba 5 %. A Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze doplňuje, že kouření není zlozvyk, ale nemoc mozku, kterou má na svědomí hlavně nikotin.

Eva Králíková

„Většina kuřáků už má za sebou nějaký neúspěšný pokus. To samozřejmě snižuje sebevědomí. Takže kuřákům, kterým se nepovedlo přestat, bych ráda vzkázala, aby to nebrali jako svoji neschopnost. Je to prostě nemoc mozku, která se má léčit. Existuje účinná léčba, měli by ji vyhledat třeba přes svého lékaře,“ doporučuje.

Při odborném vedení užívají pacienti léky, které potlačují abstinenční příznaky. Jestli se jim podaří cigaretu natrvalo odložit, závisí ale především na jejich vlastní motivaci.

autoři: Andrea Skalická , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat