Ohrožení papoušci mezi nejposlouchanějšími interprety. Album Písně mizejících ovládlo australský žebříček

Po bok švédské skupiny Abba nebo zpěvačky Mariah Carey se prvním místem v australské hitparádě zařadili papoušci. Písničky na albu, které žebříček nejprodávanější hudby v zemi ovládlo, tvoří čistě záznamy zpěvu ohrožených druhů australského ptactva.

Adele, Ed Sheeran, Paul Kelly, Taylor Swift a desítky australských ptáků. Tak vypadá aktuální žebříček nejprodávanější hudby v Austrálii, prestižní ARIA Charts.

Čtěte také

Album Songs of Disappearance vyšlo třetího prosince a skladby do něj nazpívali, našvitořili, napískali a navřískali zástupci 53 nejohroženějších druhů ptactva.

Písně mizejících

Jak název napovídá, všechny skladby na albu jsou Písně mizejících. Nahrávky pořídil David Stewart, který sběrem hlasů často velmi těžko vypátratelných opeřenců strávil 30 let.

Mezi nimi byl například kakadu krátkozobý – neboli také Carnabyho kakadu černý – kterého ohrožuje změna krajiny. „V 90. letech zmizela velká část jejich přirozeného prostředí, hlavně kvůli zemědělství. Proto klesl jejich počet, až se dostali na seznam ohrožených ptačích druhů,“ popisuje ornitolog Denis Saunders.

Čtěte také

Zviditelnit ohrožené

Populace tohoto druhu se zotavuje jen pomalu, ohrožují ji také nemoci či extrémní výkyvy počasí. Při vlně veder v roce 2010, dosahujících až 48 stupňů Celsia, uhynulo 145 jedinců tohoto papouška.

Album ale obsahuje nahrávky taky třeba albatrosa královského, lejsčíka šedotemenného nebo sovky vánoční. Jeho vydavatelé z řad ochranářských organizací, včetně společnosti BirdLife Australia, měli od začátku jasný cíl: dostat ho mezi pět nejprodávanějších desek v zemi. Třináctého prosince, tedy deset dní od vydání, se jim to povedlo. Výtěžek z prodeje půjde na financování projektů BirdLife Australia.

 

Spustit audio

Související