Co dělám v rozhlase:
Připravuju zprávy do živého vysílání.
Před rozhlasem:
Jsem dělala strašidlo na jednom zámku (mimo jiné, v rámci brigády). Jinak bylo studium žurnalistiky a afrických studií a taky předsevzetí, že nikdy nebudu pracovat v rádiu. A pak jsem se nechala přesvědčit, abych se přihlásila do programu rozhlasových elévů. A od té doby…
Co mě baví:
Povídat si s lidmi, cestovat, fotit, staré a opuštěné baráky a auta, spát pod stanem a pod širákem, číst beletrii a odborné či populárně naučné knihy o Africe.
Co mě nejvíc dostane:
Nejvíc a vždycky: Afrika, orchestrální filmová hudba, příroda, dobrá zmrzlina, zas a znovu moudra Járy Cimrmana a Foresta Gumpa, pohled na živého čmeláka.
Všechny články
-
Losos, úhoř, sleď i šproty. V polské udírně udí ryby tradičně – bukovým dřevem
Rodinná udírna na severu Polska si zakládá na tradičních postupech – žádná chemie, žádné konzervanty, jen bukové dřevo, oheň, kouř... a samozřejmě ryby.
-
Výzdoba kostela na Grabarce v Polsku vznikala tradiční metodou a restaurovali ji chlebem
Svatá Hora Grabarka v Polsku je už po tři sta let centrem pravoslaví v zemi. Známá je hlavně lesem křížů, který vytváří prstenec kolem dřevěného kostela Proměnění Páně.
-
Na kopci na východě Polska je les křížů. Nosí je sem poutníci od doby epidemie cholery nedaleko
Na jihu polského Podlaska před třemi sty lety vzniklo poutní místo, Grabarka. Dodnes je centrem pravoslavné církve v zemi. Jsou u něj dva kostely, klášter a les křížů.
-
V Lublinu koupíte cebularz na každém rohu, ten jejich je prý nejlepší. Uchovává židovskou tradici
Před rokem 1939 tvořili židé více než třetinu obyvatel polského Lublinu. Druhá světová válka tradice přervala, ale zcela nevymazala. Přežívá například v podobě cebularze.
-
Velikonoce v Polsku jsou spojené s takzvanou palmou z vrbových větviček a pestrých květin
Polské velikonoční palmy se moc nepodobají našim pomlázkám. I symbolika je trochu jiná. Ženy a dívky je v minulosti pletly před palmovou, tedy Květnou nedělí.
-
Bedřich Hrozný se do vědy zapsal objevením chetitštiny, jeho poslední knihu kritici strhali
Nechybělo mnoho a z Bedřicha Hrozného mohl být evangelický farář. Na Vídeňskou univerzitu odešel studovat teologii. Po prvním semestru ale přešel na filozofickou fakultu.
-
Výroba kvalitního hudebního nástroje začíná výběrem stromu. Polská dílna stráží nejeden skvost
Bývalý polský profesionální flétnista a pedagog Grzegorz Tomaszewicz vyrábí renesanční a barokní nástroje od 90. let minulého století. Některé jsou světovými unikáty.
-
Chopinův život je do Varšavy a její historie pevně vepsaný. Jeho lavičky nabízejí odpočinek i hudbu
Varšavu můžete poznat i v doprovodu Fryderyka Chopina. Od roku 2019 jsou tam nainstalované lavičky, které odkazují na místa a hudbu spjatou se skladatelem.
-
Pěstování kávy v Keni zaměstnává necelý milion lidí. Většina Keňanů ji ale pít zvyklá není
V Keni se pěstováním kávy a jejím zpracováním živí asi 800 tisíc lidí. Mezi farmáři, kteří péči o stovky kávovníků zasvětili život, je i Joseph v oblasti Kaliluni.
-
Afriku zaplavuje z Evropy dovezená „mitumba“. Většina končí jako odpad na ulicích a skládkách
„Oblečení přivážejí slisované v obrovských balících,“ popisuje cestu vytříděného oblečení do Afriky Stanislava Tomková z neziskové organizace Na mysli.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »