Co dělám v rozhlase:
Připravuju zprávy do živého vysílání.
Před rozhlasem:
Jsem dělala strašidlo na jednom zámku (mimo jiné, v rámci brigády). Jinak bylo studium žurnalistiky a afrických studií a taky předsevzetí, že nikdy nebudu pracovat v rádiu. A pak jsem se nechala přesvědčit, abych se přihlásila do programu rozhlasových elévů. A od té doby…
Co mě baví:
Povídat si s lidmi, cestovat, fotit, staré a opuštěné baráky a auta, spát pod stanem a pod širákem, číst beletrii a odborné či populárně naučné knihy o Africe.
Co mě nejvíc dostane:
Nejvíc a vždycky: Afrika, orchestrální filmová hudba, příroda, dobrá zmrzlina, zas a znovu moudra Járy Cimrmana a Foresta Gumpa, pohled na živého čmeláka.
Všechny články
-
Jmenuje se Józef a za války ukrýval dva židovské bratry. Dub zachránce stojí v Polsku už 650 let
O příběhu Paula a Davida se v okolí obce Wiśniowa, kde dub Józef roste, dlouho tradovaly jenom pověsti. Až nedávno se podařilo shromáždit důkazy, které je potvrdily.
-
Bláto jako svědek. V Osvětimi konzervují dětskou obuv a pátrají po osudu rodin
„Nikdo z rodiny nepřežil, zůstala jenom botička.“ Při konzervaci tisíců dětských bot ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi se pracovníkům daří odkrývat osudy některých obětí.
-
Ubylo turistů, přibylo vojáků. V polské Bělověži převažuje čistotu přírody blízkost války
Polské městečko Bělověž bývalo tradiční cílem tisíců polských i zahraničních turistů. Leží totiž uprostřed Bělověžského pralesa - posledního přirozeného pralesa v Evropě.
-
Jediná, kterou Napoleonova armáda nedobyla. Vojáky polské tvrze nakonec zdecimoval epidemie tyfu
I když dnes pevnost Stříbrná hora v Polsku působí až romanticky, život na ní byl v 18. a 19. století strašný - pruští vojáci čelili hlavně drakonickým trestům.
-
Za první světové války skrývala 130 tisíc vojáků, byl v ní i Švejk. Pak pevnost lidé rozebrali
Kolem Přemyšli na jihovýchodě Polska se nachází jedna z největších obranných pevností Evropy 19. století.
-
Hel bránili Poláci před nacisty měsíc jen čtyřmi děly. Obranný výbuch udělal z poloostrova ostrov
Když nacistické Německo zaútočilo 1. září 1939 na Polsko, obránci Helu vzdorovali déle než měsíc. Za cenu obrovských ztrát. Obranu poloostrova ukončila až kapitulace.
-
Polský nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí pozastavit těžbu v dole Turów po roce 2026
Pozastavení dokumentu udělujícího koncesi těžařům uhlí v dole Turów už neplatí. Polský Nejvyšší správní soud rozhodnutí soudu nižší instance18. července 2023 zrušil.
-
Pevnost Josefov: Světový unikát z dob drastických obléhacích válek, který nikdy nebyl obléhán
Ohromující byla cena celého projektu pevnosti Josefov, dříve známé jako Pless. „My víme, že to stálo zhruba nějakých jedenáct nebo dvanáct milionů zlatých.
-
Z okna polského majáku vypálili Němci první střelu druhé světové války. Poláci se bránili sedm dní
Starý Maják v Novém přístavu v Gdaňsku se stal dějištěm jedné z přelomových událostí evropské historie. Z jeho okna padly pravděpodobně první výstřely druhé světové války.
-
Losos, úhoř, sleď i šproty. V polské udírně udí ryby tradičně – bukovým dřevem
Rodinná udírna na severu Polska si zakládá na tradičních postupech – žádná chemie, žádné konzervanty, jen bukové dřevo, oheň, kouř... a samozřejmě ryby.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »