Nová pravidla pro zpřísňování i uvolňování: Rizika se budou hodnotit podle krajů

Zpřísňování, ale taky uvolňování opatření proti šíření koronaviru by mělo mít jasná a srozumitelná pravidla. Příslušný model teď vzniká na ministerstvu zdravotnictví. Podle šéfa resortu Jana Blatného bude mít pět úrovní rizika, na které budou navázaná konkrétní opatření. Hodnotit se přitom bude každý kraj zvlášť.

Riziko se má hodnotit na škále v rozmezí nula až sto procent. Jaká data přesně se přitom budou zohledňovat?

Čtěte také

 „Klíčové ukazatele, které do toho budou zakomponovány, jsou čtrnáctidenní incidence na sto tisíc obyvatel, zasažení populace seniorů, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla a pozitivita testů,“ vysvětluje Blatný, který chce mít první variantu modelu hotovou do začátku příštího týdne.

Nový model by měl také předpovědět, kdy se žáci a studenti vrátí do škol. Blatný ale v České televizi řekl, že termín znovuotevření škol je zatím stále velmi nejistý.

Na přípravě modelu pro další rozhodování se podle ministra podílejí téměř všechny skupiny z českých i zahraničních univerzit, které vývoj epidemie v Česku modelují. „Slibuji si od toho, že se sníží prezentace těchto údajů skrze média a že bude vedená exaktně a v konsenzu,“ uvedl Blatný.

Daří se dostat koronavir pod kontrolu?

Za včerejšek přibylo v Česku 15 729 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nový denní rekord. Na začátku týdne ale denní přírůstek nakažených začal zpomalovat. 

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se částečně daří dostat koronavir pod kontrolu. Začala fungovat vládní opatření a situace se nezhoršuje, ale opatření jsou podle něj ale dál nutná.

autoři: Jiří Chum , prh
Spustit audio

Související