Plné nemocnice? Experti představili katastrofický plán
Celkové kapacity českých nemocnic sice zatím jsou s ohledem na covid-19 dostačující, v některých regionech se ale situace zhoršuje. Na Zlínsku už dokonce musejí některé pacienty převážet z kapacitních důvodů do jiných zařízení. Vědci z Ústavu státu a práva Akademie věd se proto rozhodli, že zveřejní doporučení pro takzvanou alokaci vzácných zdrojů, tedy jak pečovat o pacienty, kdyby kapacity a zdroje v nemocnicích už nebyly dostatečné.
V případě pacientů, kteří potřebují nějaký vzácný zdroj, tedy například plicní ventilátor, by měli přistoupit k takzvané triáži – roztřídění pacientů podle několika kritérií.
Tím prvním a hlavním kritériem je, jak velká je šance, že daný prostředek nebo léčba zabere a že třeba napojení na ventilátor zachrání pacientovi život. A pokud například není ventilátorů dostatek, aby je mohli lékaři použít i pro pacienty s nižší pravděpodobností na záchranu života, měli by nemocní s vyšší šancí dostat přednost. V poslední skupině jsou nemocní, u kterých je jen malá šance, že jim ventilátor pomůže.
Věk až jako druhé kritérium
Pokud se situace zhorší natolik, že nebude dost ventilátorů ani na záchranu pacientů s vysokou šancí na záchranu, může na řadu přijít i triáž podle věku.
Čtěte také
„Když zemře dvacetiletý člověk, smrt ho připraví třeba o 55 nebo 60 let života. To je dlouhá doba a obrovské množství věcí, které mu smrt vezme. Když to bude osmdesátiletý člověk, vezme mu už jen velice málo,“ vysvětluje David Černý z Ústavu státu a práva Akademie věd.
Samozřejmě i pacienti s nižší šancí na přežití, kteří nedostanou ventilátor, nezůstanou jen tak ležet na nemocničním pokoji. Lékaři a zdravotnický personál jim budou dál poskytovat paliativní péči.
Související
-
Plazma lidí, kteří prodělali covid-19, může zachraňovat životy. Nemocnice teď shánějí její dárce
České nemocnice stále shání nové dárce takzvané rekonvalescentní plazmy. Tu mohou darovat lidé vyléčení z onemocnění covid-19.
-
Na vakcínu proti covidu-19 čeká celý svět. Ve 3. fázi klinických testů je několik firem
Vědecké týmy po celém světě se snaží vyvinout očkovací látku proti novému typu koronaviru. V jaké fázi je vývoj jednotlivých vakcín?
-
Stačí plivnout do zkumavky. Jak vypadají české PCR testy na covid-19 ze slin?
Ministerstvo zdravotnictví plánuje navyšovat počty testů na koronavirus. V minulých dvou týdnech jich laboratoře zpracovaly průměrně 19 tisíc denně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.