Stačí plivnout do zkumavky. Jak vypadají české PCR testy na covid-19 ze slin?

3. říjen 2020

Ministerstvo zdravotnictví plánuje navyšovat počty testů na koronavirus. V minulých dvou týdnech jich laboratoře zpracovaly průměrně 19 tisíc denně. Nově by tyto počty mohly zvýšit testy ze slin. V různé podobě je vyvíjejí třeba na České zemědělské univerzitě, v budějovické firmě Protean nebo v laboratořích ve Vestci u Prahy. Tam si odběr slin vyzkoušel i náš reportér…

Václav Navrátil, ředitel společnosti Diana Biotechnologies, přede mě staví plastovou lahvičku. V té se skrývá náústek s odběrovou zkumavkou. „Tento set vám umožní sám si odebrat sliny,“ vysvětluje. „Stačí málo – 100 nebo 200 mikrolitrů.“ 

Poté zkumavka putuje do laboratoře. Tam vědci odizolují RNA a následně vzorek vloží do stroje na PCR testy. Ten vypadá jako větší stolní počítač. „Uvnitř je tepelný blok, který umí chladit a zahřívat, čímž může proběhnout samotná reakce. Zároveň je uvnitř optický modul, který snímá světelné signály. Díky tomu jsme schopni detekovat množství genetické informace.“ 

Stroj na PCR testy

PCR přístroj jako velká množírna

Jak vlastně PCR testy fungují? Zjednodušeně řečeno, při rychlém oteplování a zchlazování vzorků dochází k jejich replikaci. „Množí se při nich genetická informace. Ta sestává ze dvou vláken, která k sobě pasují. Během PCR (polymerázové řetězové reakce) se po zahřátí vlákna oddělí a po zchlazení enzym polymeráza doplní druhé chybějící vlákno. Toto se opakuje stále dokola,“ vysvětluje Václav Navrátil.

Čtěte také

Z pár molekul jich tak za hodinu mohou být biliony. PCR přístroj funguje jako velká množírna a zároveň jako zesilovač signálu virové RNA, který pak vědci vidí na počítači. 

„Teď před sebou například vidíme čtyři křivky měření množství SARS-CoV-2 RNA. Dva vzorky mají stejný signál, jsou tedy negativní, u dvou vzorků vidíme nárůst signálu – to znamená, že na začátku tam byla genetická informace, kterou jsme namnožili, a jsme schopni ji detekovat.“

Testy stačí už jen ověřit v praxi a rozjet výrobu náústků. To prý potrvá pár týdnů.

autoři: Matěj Skalický , als
Spustit audio

Související