Na chvíli zapomenout na válku. Čechoslováci sloužící v RAF našli druhý domov v domě na předměstí Edinburghu
Ulice Lauder Road na předměstí Edinburghu působní jako ta nejklidnější ulice celého města. Zleva i zprava ji lemují vily a rodinná sídla, daleko od městského ruchu. Těžko by člověk čekal, že jeden z domů býval rušným místem, kam jezdili o vzácných chvílích volna odpočívat českoslovenští vojáci, kteří během druhé světové války sloužili ve Velké Británii.
„Skotsko-československý dům zde fungoval v letech 1940 až 1945,“ říká před domem s číslem popisným 34 honorární konzulka Veronika McLeodová. Objekt, kde se předtím rekreovaly děti misionářů, zpřístupnil československým vojákům mladý muž jménem Lumír Soukup, tehdy student Edinburské univerzity.
„Rodiče chtěli pro vojáky a příslušníky RAF, kteří sloužili tady v Británii, vytvořit druhý domov. A to se podařilo. Máma mi vyprávěla, jak jednou vyhlédla z okna a z dálky slyšela zpěv. Za chvíli uviděla jednotku československých vojáků, jak pochoduje ve formaci a zpívá. Šli pěšky od nádraží v centru Edinburghu a celou cestu zpívali české písničky,“ popisuje Alenka Soukupová, dcera Lumíra Soukupa.
Když Herbert hrál
V domě bylo 35 lůžek a společenská místnost s gramofonem a zásobou gramofonových desek, knihovnou, stolními hrami a klavírem.
Čtěte také
Nedaleko odtud žila se svými dvěma syny i dcera Tomáše G. Masaryka, Olga. Herbert byl výborným houslistou a pro československé vojáky pořádal koncerty.
Na jednom takovém koncertě se potkali i rodiče Vladimíra Hory. „Táta jel náhodou na dovolenou z Anglie do Skotska a tam se potkal s mámou. Vzali se v den tátových narozenin a pak se v roce 1945 narodil brácha,“ vypráví.
Pod záštitou Jana Masaryka
Zpočátku provoz domu financoval Lumír Soukup sám – z výtěžku přednášek o Československu a jeho kultuře. Brzy se o jeho iniciativě dozvěděl Jan Masaryk, který jezdil do Edinburghu navštěvovat sestru Olgu.
„Poprvé se setkali v dnešním hotelu Balmoral. Povídali si spolu celou noc, Lumír Soukup se stal jeho tajemníkem a Jan mu přislíbil finanční pomoc od československé exilové vlády a také od organizace British Council,“ přibližuje Veronika McLeodová.
Když válka skončila, Čechoslováci dům opustili. Lumír Soukup se se svojí ženou Catrioniou přestěhoval do Londýna, kde působil na ambasádě. Záhy se přesunul do Prahy, kde pracoval jako tajemník Jana Masaryka. Po jeho záhadou obestřené smrti uprchl zpět do Británie.
Do někdejšího československého domu se nastěhovali noví majitelé. Od roku 2022 připomíná jeho válečnou historii pamětní deska.
Související
-
Anglické exilové sídlo Edvarda Beneše v Aston Abbots: Z prezidentovy pracovny je dnes kuchyň
Na konci května uplynulo 140 let od narození Edvarda Beneše. Zpravodaj Jaromír Marek si ho zajel připomenout do míst, kde trávil možná nejtěžší léta své politické kariéry.
-
Neuvěřitelný příběh z válečné Británie: Tunely po zrušené železnici se proměnily v Noemovu archu
Město Ramsgate je populární přímořské letovisko. Známé je ale také podzemními tunely, v nichž se za druhé světové války ukrývalo na 300 rodin.
-
Vykřičené domy, brlohy kuřáků opia nebo palírny. Edinburghské podsvětí našlo kdysi útočiště pod zemí
Málokdo z návštěvníků Edinburghu ví, že v blízkosti Královské míle, která spojuje hrad s parlamentem, se skrývá ještě jedna skrytá podzemní „čtvrť“.