Vykřičené domy, brlohy kuřáků opia nebo palírny. Edinburské podsvětí našlo kdysi útočiště pod zemí
Edinburgh nebo, jak místí říkají, Edinbora je někdejší sídlo skotských králů a královen a okouzlující historické město s honosnými stavbami. Ročně sem za památkami, ale třeba i festivaly zamíří zhruba 4 miliony turistů. Málokdo z návštěvníků však ví, že v blízkosti Královské míle, která spojuje hrad s parlamentem, se skrývá ještě jedna skrytá podzemní „čtvrť“.
Výprava stojí v úzké strmé uličce. Průvodce Alex naposledy varuje, aby lidé trpící klaustrofobií nebo strachem z temných prostor raději zůstali venku. Pak už vstupujeme dovnitř. Člověk by čekal, že do podzemního města se půjde dolů, schody však vedou vzhůru.
„Město Edinburgh bylo postaveno na kopcích. Pomyslný střed je ulice Royal Mile, Královská míle, která vede po hřebeni kopce – z každé strany bylo docela hluboké údolí,“ vysvětluje Ron.
Temná strana Edinburghu
Na konci 18. století překlenuly údolí, oddělující z obou stran Královskou míli, mosty. Jeden z nich, Jižní most, je dlouhý přes 300 metrů a podpírá ho celkem 19 oblouků, často ve čtyřech patrech nad sebou. Z obou stran most brzy obklopily vysoké domy a mostní klenby se proměnily v desítky větších a menších, navzájem spojených prostor.
„Původně se předpokládalo, že tady budou sklady a dílny obchodů, které byly nahoře na povrchu. Záhy se ale ukázalo, že do mostu zatéká, a tak obchodníci a řemeslníci odešli a do prostoru mostu se nastěhovali lidé z podsvětí,“ vypráví průvodce.
A nebylo jich zrovna málo. Podzemních místností je totiž celkem 120 a odhaduje se, že v mostním tělese žily až tři tisíce lidí.
Život pod mostem
„Existují záznamy o tom, že sem do útrob mostu se nastěhovaly různé nezákonné živnosti: vykřičené domy, brlohy kuřáků opia, hospody a palírny. Policisté se sem ale neodvažovali vstoupit. Bujela zde kriminalita, špína a nemoci,“ popisuje Alex.
„Lidé žili bez denního světla, bez vody a čerstvého vzduchu. Svítilo se jen lacinými a zapáchajícími lampičkami plněnými rybím tukem.“
Svému neplánovanému účelu sloužily útroby mostu asi půl století. Pak je lidé opustili a ony upadly do zapomnění. Znovuobjeveny byly náhodou až v 80. letech. Poté, co z místností vyvezli stovky tun suti a odpadků, otevřeli je veřejnosti. Kromě turistů do nich míří i lovci duchů. V noci totiž prý lze v podzemí občas pozorovat paranormální jevy.
Související
-
Oficiální smír s čarodějkami? Ve Skotsku sílí kampaň za očištění tisíců obětí čarodějnických procesů
Skotsko se možná omluví za dávné hony na čarodějnice. Tamní premiérka Nicola Sturgeon podpořila organizaci „Skotské čarodějky“ mající za cíl očistit jejich oběti.
-
V mé představivosti je Harryho svět ve Skotsku, prozrazuje J. K. Rowlingová
Po stopách Harryho Pottera se vydávají tisíce fanoušků. V novém seriálu se k nim přidáme, začneme pátráním po autorčině inspiraci v Edinburghu.
-
Za nejdražší skotskou whisky u nás zaplatíte skoro dva miliony. Je to tekuté zlato, soudí znalec
Dudy jako tradiční skotský nástroj? Omyl, zdůrazňuje v rozhovoru s Vladimírem Krocem Václav Rout, znalec whisky, skotské kultury a v neposlední řadě i schopný dudák.