Oficiální smír s čarodějkami? Ve Skotsku sílí kampaň za očištění tisíců obětí čarodějnických procesů
Skotsko se možná oficiálně omluví za dávné hony na čarodějnice. Tamní premiérka Nicola Sturgeon podpořila organizaci s názvem „Skotské čarodějky“, která před dvěma lety zahájila kampaň s cílem očistit tisíce obětí čarodějnických procesů a postavit jim národní památník.
Tečku za téměř dvěma staletími honů na čarodějnice se symbolickou omluvou chystají udělat představitelé skotské vlády. Typickými obětmi zákona o čarodějnictví z roku 1563 byly podle skotské Národní galerie starší vdovy nebo neprovdané ženy, staré panny. Dvě třetiny obviněných tehdy končily na popravišti nebo na hranici.
Čtěte také
Skotská horlivost
„Co nás laiky možná překvapí, je počet těch čarodějnických procesů ve Skotsku. Právnička Claire Michellová, která vede iniciativu Skotské čarodějky, tvrdí, že ve Skotsku v přepočtu na obyvatele tehdy popravili pětkrát víc lidí než jinde v Evropě,“ podotýká zahraniční redaktorka Helena Berková.
Podle propočtů historiků z Univerzity v Edinburghu by se pozdní omluva měla týkat až čtyř tisíc obviněných, z nichž 84 procent byly ženy. Pro srovnání, Česko eviduje 200 obětí podobných procesů, zejména na Jesenicku a Šumpersku. „Skoti v tom byli velice horliví i ve srovnání s Anglií,“ dodává Berková.
Čtěte také
20 let po Salemu
Celá záležitost se ve Skotsku skloňuje v souvislosti s blížícím se Mezinárodním dnem žen. „Právě 8. března před dvěma lety zahájila organizace Skotské čarodějky svou kampaň. Zveřejnili petici, kterou od té doby podepsaly přes tři tisíce lidí, loni ji pak předložili skotskému parlamentu. Koncem prosince návrh omluvy podpořila skotská premiérka Sturgeonová vedoucí Skotskou národní stranu a naznačila, že to vláda brzy schválí,“ vysvětluje Berková.
Nynější skotské snahy navazují na očištění památky obětí honů na čarodějnice v Salemu, které americký stát Massachussetts rehabilitoval před dvaceti lety. Od konce 17. století bylo v tamních procesech obviněno 150 lidí, z nichž 25 salemští popravili.
Související
-
Tance kolem rakví se tu nekonaly, zní z Žítkové, kde místních o bohyních nechtějí mluvit
Žítková je příhraniční obec v oblasti Kopanic. Dříve její obyvatelé ploty nepotřebovali, po vydání románu Žítkovské bohyně ovšem místním obrátily život naruby davy turistů.
-
Na Brockenu sídlila Stasi a prý se tam slétají čarodějnice
Nejvyšším vrcholem severní poloviny Německa je přes 1140 metrů vysoký Brocken v pohoří Harz. Větrný kopec, opředený díky Goetheho románu Faust čarodějnickými mýty, ...
-
Šamanský rituál, spojení s duchy? Co říkají ruce, které v...
Jeskyně na západě Španělska, stejně jako další v Itálii nebo ve Francii, skrývá nejintimnější pouto s prehistorií: siluety lidských rukou, které vznikly před několi...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.