Snímek české fotografky zaujal na prestižním veletrhu Paris Photo. Mezi nejlepší jej zařadil Jim Jarmush

Salón Paris Photo je největší přehlídka fotografie v Evropě, která sleduje to nejlepší ze současné tvorby. Velké pocty se během letošního 27. ročníku v Paříži dostalo české fotografce Libuši Jarcovjákové, jejíž snímek postoupil do prestižního výběru.

Do Velkého paláce nedaleko Elysejských polí se po několika letech vrátil slavný salón Paris Photo. Markéta Kinterová, zakladatelka Fotograf Contemporary, v Paříži prezentovala díla dvou fotografek – Libuše Jarcovsjákové a Markéty Othové.

„Kromě toho, že tady jsou určité sekce, tak organizátoři osloví významné osobnosti ať už na poli fotografie, nebo filmu. A tak se stalo, že Jim Jarmousch vybral nádhernou, temnou fotografii Libuše Jarcovjákové,“ popisuje Markéta Kinterová, jak se stalo, že se fotografie české autorky dostala do prestižního výběru.

Vzpomínka na Josefa Sudka

Paris Photo představuje na 150 galerií z celého světa, ale dominují ty evropské a americké. Z úspěchu na Paris Photo se raduje i Lucas Zink z chicagské galerie Stephena Daitera. Také jeden z jejích snímků vybral mezi nejlepší slavný režisér Jim Jarmousch.

Lucas Zink z chicagské galerie Stephena Daitera před fotografií Josepha Sterlinga

„Je to naprosto skvělé. Jedná se o fotku Josepha Sterlinga. Když se podíváte blíž, vypadá skutečně jako takový filmový záběr. Dvě dívky se dívají přes rameno a světlo jim září do obličejů. Je mi jasné, proč si tuhle fotku vybral,“ usmívá se.

Lucas mě ale upozorňuje ještě na jinou zajímavost spojenou s fotografem Josephem Sterlingem: „Jeho první žena se znala s českým pianistou Ivanem Moravcem, který ho seznámil s českým fotografem Josefem Sudkem. A stali se přáteli. Jeho fotky Sterling velmi obdivoval, kupoval je od něj a převezl do Chicaga.“

Česká fotografická tvorba tak měla vliv i na tu americkou, dodává Lucas Zink.

Výběr z fotografických hroznů

Na Paris Photo se čeští autoři prezentují pravidelně. Je vidět díla Františka Drtikola, zmíněného Josefa Sudka a samozřejmě ve Francii oblíbeného Josefa Koudelky.

Tvorba Josefa Koudelky je ve Francii velmi oblíbená. Na snímku série Romové z let 1961 až 1966

Český stánek je ale letos na veletrhu poprvé po dvanácti letech. „Je to pro nás především o seznámení se s řadou důležitých lidí a kontaktů. Cílem je hlavně zviditelňovat české umělkyně, které tady máme,“ přibližuje Markéta Kinterová, co znamená účast na Paris Photo.

To Lucas Zink z Chicaga jezdí do Paříže pravidelně, ale stejně je to pro něj neoddiskutovatelně událost roku: „Je skvělé přijet do Paříže a být součástí. Je to nejdůležitější akce fotografického umění. Setkávají se tady umělci i sběratelé z celého světa. Je to prostě centrum toho nejlepšího ze Západu i z Východu.“

A jak dokazuje 27. ročník Paris Photo, česká fotka do tohoto prestižního uměleckého světa patří.

27. ročník Paris Photo se konal opět v muzeu Grand Palais
autoři: Marie Sýkorová , and
Spustit audio

Související