Pittsburské vysoké pece vyrobily moderní Ameriku. Železo je ale už jen vzpomínka, městu dnes vládnou technologie
Přes tisíc tun železa za den zvládly vyrobit v době své největší slávy vysoké pece na předměstí amerického Pittsburghu. Z železa se pak vyráběla ocel, která „vybudovala současnou Ameriku“, jak hrdě tvrdí místní. Pece i většina okolních závodů jsou už sice už skoro půl století zavřené, na tvrdou práci se tam ale vzpomíná dodnes.
„Úplně první vysoká pec byla tam v tom rohu. Na té jsem pracoval. Tehdy se tu vyráběla nejlepší ocel na světě. Byla to opravdu těžká práce,“ ukazuje Jim Kapusta. „Moji prarodiče přišli z Československa,“ vysvětluje své česky znějící příjmení.
Jim není zdaleka jediný potomek československých imigrantů, který místními závody prošel. Pracoval tu mezi lety 1964 a 1972. O pár let později vysoké pece vyhasly.
„V 60. a 70. letech to byla dobře placená práce. Když se to tu zavřelo, tak byli všichni smutní. Odneslo to celé údolí, všechno zavřelo a nikdo neměl práci. Ale přežili jsme to,“ dodává.
Jak se tavila Amerika
Ze sedmi pecí stojí u řeky, které místní zkráceně říkají The Mon (Monongahela River, pozn. red.), poslední dvě. Vysoké kovové věže zachránila organizace Rivers of Steel.
Čtěte také
„Pece číslo 6 a 7 fungovaly od roku 1907 do roku 1978 a jsou poslední svého druhu. Vyráběli tu železo a z něj pak vznikla ocel, která obrazně i doslova vystavěla náš svět,“ vypráví Ron Baraff, který má v organizaci na starosti historické prameny. Areál zná do poslední kolejnice, po kterých se spolu procházíme.
„K výrobě železa potřebujete zkoksované uhlí a to se těžilo v okolí. Takže vezmete koks, vápenec a železnou rudu. Ve speciálním vozíku materiál navážíte a dovezete pod pec. Pak to vyvezete nahoru a hodíte dovnitř,“ popisuje Ron a snaží se mi vysvětlit detaily reakce, kterou směs surovin a horkého vzduchu způsobí.
Ocel vystřídaly technologie
Mě ale trochu víc zajímá, kde se železo promění v tu nejlepší ocel na světě.
„Každé čtyři až šest hodin v dolní části pece vyvrtali díru, aby dostali roztavené železo ven, a to pak odtud putovalo do ocelárny přes řeku po mostě horoucího železa. Vidíte ho?“ ukazuje. „Když jsem byl dítě, byla řeka neskutečně znečištěná, nic v ní nežilo. Teď už jsou ve v ní zase tisíce vodních druhů.“
Nejspíš nejšpinavější stále otevřenou továrnou v údolí je nedaleká koksovna. Jinak měl ale Pittsburgh a jeho okolí podle Rona z místní organizace Rivers od Steel štěstí. Těžký průmysl tu nahradily biotechnologie a jiné moderní obory. Mezi starými vysokými pecemi se teď přes týden proplétají školní exkurze a o víkendu návštěvníci hudebních koncertů nebo uměleckých dílen Pittsburgh.
Související
-
Jméno Andyho Warhola dnes v Pittsburghu žije dál, a to nejen obrazně
Andy Warhol se narodil v srpnu 1928 v Pittsburghu jako Andrew Warhola. Část jeho rodiny ve městě dodnes žije. Zpravodaj Pavel Novák si povídal s jeho synovcem Donaldem.
-
Československo je známá značka od Laosu po Kanadu. Kde všude narazíte na českou stopu?
Uhodnete, které československé výrobky dodnes slouží svým majitelům daleko za našimi hranicemi? A proč se v americké Pensylvánii dodnes dědí jméno Masaryk?
-
Místo katedrály tovární věže. Americké adventní trhy svérázně navazují na evropskou tradici
Vánoční trh v pensylvánském Betlémě se inspiruje adventními trhy evropských měst. Nechybí stromek z pivních sudů, bramborový salát ani ruční výroba vánočních ozdob.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rozděl a panuj. Více než sto let fungující záležitost, kterou se Putin snaží rozeštvat Západ, říká Bříza
-
Začne Evropa recyklovat železný šrot? ‚Potřebujeme hlavně levnou energii,‘ říká šéfka Ocelářské unie
-
Česko nadále neochvějně stojí při Kyjevu, říká vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty vyhráli v Třinci po prodloužení 4:3, Pražany dělí od postupu jediná výhra