Měsíc do voleb. Jaké trumfy ještě kandidáti vytáhnou? Poslechněte si prezidentský speciál s politickými komentátory

15. prosinec 2022

Už jen měsíc zbývá do prezidentských voleb a na čele skupiny uchazečů o nástupnictví po Miloši Zemanovi se usadila trojice favoritů. Papírově jsou jejich šance téměř vyrovnané. Které voliče mohou ještě získat na svoji stranu? Jaké nástrahy je čekají ve zbývajícím čase? A kdo má blíž k postupu do případného druhého kola? Moderátor Jan Bumba se ve čtvrtek po poledni bude ptát politických komentátorů Kateřiny Perknerové, Petra Hartmana a Jindřicha Šídla. Nalaďte si Radiožurnál!

Ačkoliv se teď do vystoupení některých prezidentských kandidátů promítají hlavně blížící se Vánoce, jejich týmy už promýšlejí strategii, jak v posledních dnech před volbami přesvědčit voliče.

Petr Pavel chce zdůrazňovat hlavně svoje diplomatické zkušenosti z práce ve Vojenském výboru NATO i vedení české armády. Dál se bude setkávat s lidmi a přijímá i pozvání médií do debat s protikandidáty.

Že přijme pozvání do předvolebních debat opatrně připouští i další z kandidátů na hlavu státu – předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Dřív přitom účast v nich odmítal. Veřejně se ale s protivníky utká nejdřív v lednu. Prozatím přišel s novým formátem – vlastní talk show.

Komunikaci a setkávání s lidmi, tedy i potenciálními voliči, vyzdvihují v předvolební kampani všichni kandidáti na prezidenta. Třeba senátora Marka Hilšera mrzí, že s blížící se volbou bude muset omezit právě výjezdy do regionů, protože přibývá pozvánek do debat a vystoupení v médiích.

Nevynechat žádnou z debat, kam je pozvaná, je připravena také jediná žena mezi kandidáty Danuše Nerudová. Taky ona ale sází hlavně na setkání s voliči.

Diskuzi s voliči a protikandidáty se podle svých slov nevyhýbá ani další uchazeč o prezidentský úřad, bývalý rektor Tomáš Zima. Zbývající čas do voleb chce věnovat taky návštěvám firem, škol a spolků.

Čtěte také

Někteří kandidáti vystupují na veřejnosti i kvůli své funkci. Senátor Pavel Fischer jako předseda zahraničního výboru Senátu. Kandidáta SPD na prezidenta poslance Jaroslava Baštu zase do voleb čeká ještě nejméně jeden jednací týden ve sněmovně.

Josef Středula se jako předseda Českomoravské konfederace odborových svazů pravidelně účastní vyjednávání s vládou a zaměstnavateli, takzvané tripartity.

Dohnat náskok ostatních kandidátů v kampani se teď pokusí podnikatel Karel Diviš, kterému až tento týden umožnilo kandidovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Postup a strategii ale teprve v těchto dnech ladí.

Sledujte prezidentské volby s Českým rozhlasem – projekt Den s kandidátem na Radiožurnálu, podcast Čekání na prezidenta na Plusu a tematické Prezidentské speciály na obou našich zpravodajských stanicích. O veškerém dění v rámci prezidentské kampaně informuje také server iROZHLAS.cz ve své online reportáži.

autoři: Jan Bumba , and

Související