Jed ryby fugu působí jako droga. Delfíni si je nasazují na nos, aby zažili euforii, popisuje akvarista

26. červen 2022

Čtyři druhy čtverzubců, piraně, ropušnice a desítky dalších druhů ryb obývají akvária botanické zahrady v pražské Troji. Které z nich dokážou opustit potok či nádrž, ve které žijí, a putovat kilometry po souši? A pokud si chceme založit zahradní jezírko, které druhy ryb se do něj v tuzemských podmínkách hodí? Poslechněte si rozhovor s kurátorem tropických rostlin botanické zahrady a nadšeným akvaristou Martinem Dvořákem.

Jsme v Botanické zahradě v pražské Tróji, vidíme podvodní svět Jižní a Střední Ameriky. V jedné polovině jezírka je Asie a Afrika, v druhé jsou převážně akvarijní ryby. Když má jezírko v nejhlubším bodě 5 metrů, tak kolik je tam vody a kolik druhů ryb?

V jezírku je asi 220 kubíků vody, počet druhů ryb je velmi proměnlivý. Momentálně je tam nějakých šedesát sedmdesát druhů, ale to je způsobené tím, že po covidu, kdy jsme byli zavření, je tam druhů trošku méně. Teď to postupně doplňujeme. Většinou se pohybujeme kolem sta druhů ryb.

Čtěte také

Pohybujete se v zázemí, kde se množí ryby. Co vlastně děláte? Co to obnáší?

Tím, že v jezírku vlastně žijí velké a malé ryby pohromadě, jsou malé ryby vystavené jistému predačnímu tlaku od těch velkých. Krom toho samozřejmě spousta druhů ryb nežije příliš dlouho. Máme tady dokonce druhy, které žijí pouze rok, rok a půl.

Tím pádem je potřeba ty rybičky do jezírka doplňovat, a proto si je chováme a odchováváme v zázemí. Jednak abychom nenapínali rozpočet botanické zahrady jejich nákupem, jednak nám to umožňuje vychovat si ty ryby, které potřebujeme: jednak druhy, které potřebujeme a jednak také v kvalitě, kterou chceme. Aby byly co nejhezčí, tak je dobré, když se jim na začátku věnuje trošku větší péče.

A uvidíme tady i čtverzubce?

Čtverzubců tu máme několik druhů, konkrétně čtyři druhy v našem expozičním jezírku.

Jsou všichni jedovatí?

Martin Dvořák je kurátor tropických rostlin botanické zahrady, ale také nadšený akvarista

Všichni jsou jedovatí. Čtverzubec je jedno z nejjedovatějších zvířat na Zemi. Jed, který obsahuje – jedná se o neurotoxin – je velice jedovatý a dá se říct, že je to jeden z nejsilnějších živočišných jedů na Zemi.

Funguje na všechna zvířata. Funguje na savce, na ptáky, na plazy. Čtverzubcům slouží nejen jako obrana, oni jej vypouští i během stresu. Takže když nějaký rybář chytí čtverzubce a hodí si ho do kýble, kde má ostatní ryby, čtverzubec tím stresem vypustí část jedu a ryby otráví.

Přestože je jedovatá, tak se ryba fugu jí. Jak chutná? Neříkejte mi, že tam trochu toho jedu vždycky nezůstane...

Troška toho jedu tam zůstane. Jed je obsažený v kůži, v játrech a v pohlavních orgánech ryby. Japonští kuchaři, kteří rybu připravují, jsou placení tak dobře právě kvůli tomu, že tam jedu zůstane malé množství a způsobí jistou euforii. To jídlo je vlastně, dá se říct, trošku jako droga.

Čtěte také

Tento jed v malých dávkách působí euforii nejen lidem, ale kupodivu třeba i delfínům. Byli pozorováni a zaznamenáni delfíni, kteří si mořského čtverzubce nasadí na nos – on se nafoukne, a tím je zkouší odstrašit, to nepomůže.

Oni si ho narazí na nos a plavou s ním – vypadá to, jako kdyby měli na nos naraženou houbu  a plavou s ním tak dlouho, dokud čtverzubec nezačne vypouštět trošku jedu. Ten působí i na jejich nervovou soustavu a dochází u nich k jisté euforii. Je to velmi zvláštní, ale to chování bylo pozorováno a je zaznamenáno.

Vy jste fugu ochutnal?

Já osobně nikoliv, já totiž ryby příliš nejím.

Poslechněte si celý rozhovor s kurátorem tropických rostlin botanické zahrady a nadšeným akvaristou Martinem Dvořákem.

Spustit audio

Související