I 75 let po vylodění v Normandii si v Británii připomínají české vojáky RAF

Od spojenecké operace Overlord, známé také jako bitva o Normandii uplynulo 75 let. Vylodění skoro půldruhého milionu spojeneckých vojáků přispělo k porážce hitlerovského Německa. Československé příslušníky britského letectva RAF představuje nová výstava otevřená v památníku bitvy o Británii v anglickém městě Uxbridge. Navštívil ji zpravodaj Jaromír Marek.

Letcům RAF dlužíme léta, kdy jsme jim nebyli vděční, říká vnučka fotografa Ladislava Sitenského

03343832.jpeg

Peruť 312. Tak se jmenuje československá letka RAF, která bojovala za druhé světové války. A stejnojmenný název nese i kniha s dobovými fotografiemi Ladislava Sitenského, který byl součástí perutě. Editorkou publikace je Sitenského vnučka Adéla Kándlová, která o legendárních letcích slyšela od svého dědy mnohé vyprávět. „Člověk za fotografiemi vidí příběhy, které prožívali,“ říká v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorným.

Z tohoto bunkru se řídily všechny letecké operace invaze, včetně československých stíhacích perutí 310, 312. a 313. Ty měly základnu na RAF Appledrum v západním Suseexu, ale řídili je odsud. Odsud dostávaly všechny pokyny a informace o oblastech nad kterými patrolovaly,“ říká kurátorka Rachael Abbissová.

Jako při ohňostroji

Sestupuji do podzemí, 18 metrů pod povrchem je řídicí sál, kde se operace plánovala a odkud se také řídila. Dřevěné kostky s čísly, které se posunovaly po obří mapě, byly letecké formace. Třeba takové, v jakých létal i brigádní generál Miroslav Štandera.

Dřevěné kostky s čísly, které se posunovaly po obří mapě, představovaly letecké formace

Hlídali jsme, aby se tam nedostalo žádné nepřátelské letadlo. A taky nedostalo,“ vzpomíná ze záznamu tehdy 95letý přímý účastník operace Overlord. „Létali jsme v poměrně vysoké výšce kolem deseti nebo patnácti tisíc stop, ale i tam to bylo cítit jako při ohňostroji.“

Nejcennější jsou osobní vzpomínky

Výstava v Uxbridge vypráví příběhy konkrétních stíhačů, kteří se operace zúčastnili. Je zde například k vidění i část soukromých vzpomínek generálmajora Jiřího Hartmana.

Má tvar padáku a nese jména hrdinů z operace Anthropoid. Kašna svobody stojí v Británii už 50 let

V parku anglického města Leamington Spa stojí fontána Československé svobody už půl století

Anglické město Leamington Spa má ve společných dějinách Čechů, Slováků a Britů zcela zásadní místo. Na začátku 2. světové války se v něm formovaly československé jednotky ve Spojeném království. Ve své době žily ve městě a jeho okolí přes čtyři tisíce českých a slovenských vojáků. Jejich hrdinství připomíná kašna v tamním parku, která letos prošla kompletní obnovou.

Jsou to nepublikované memoáry, které dávají nahlédnout do mysli a pocitů pilotů těsně před invazí. Jak byli nervózní, jaké měli obavy a jak je překonávali, než vyrazili do boje. Jsou to nesmírně cenné osobní vzpomínky,“ přibližuje kurátorka Rachael.

Nezapomeneme

Výstava představuje dvě zahraniční jednotky, které během invaze stály na straně spojenců – kanadskou a československou.

Československé jednotky sehrály významnou roli a chceme, aby se lidé o této pozapomenuté historii dozvěděli. Aby si uvědomili, jak důležitá byla během Dne D mezinárodní spolupráce ve vzduchu i na zemi,“ zdůrazňuje na závěr kurátorka muzea bitvy o Británii Rachael Abbisová.

autoři: Jaromír Marek , and
Spustit audio

Související