Volyňští Češi, kteří uprchli před válkou, se vracejí domů. Chtějí i nadále udržet českou tradici

Mezi těmi, kteří před ruskou invazí uprchli z Ukrajiny, jsou i potomci volyňských Čechů. Ukrajina byla jejich domovem sto padesát let. Prožili tam kolektivizaci, hladomor i vznik nezávislé Ukrajiny. Na začátku ruské agrese se jejich domy ocitly přímo na frontové linii.  

První krajané se už ale začínají vracet domů a slibují, že konec české komunity na Volyni rozhodně nehrozí.

Paní Natalia Parfiněnková mě vede do stavení ze sovětských časů a vypráví u toho: „To je kulturní dům a tady je naše maličké muzeum naší české vesnice. Tohle jsou věci, se kterými přišli naši prarodiče z Čech.“

Češi narození na Ukrajině

Teď je centrem českého živlu v Malinivce. Je tady knihovna s ukrajinskými překlady českých autorů, už zmíněné maličké muzeum, klubovna a taneční sál.

Byť se dnešní Češi na Ukrajině už narodili, mnozí mluví česky velmi dobře.

„Máme českou krev, ne?“, směje se pan Ihor Marek. „České krve mám hodně, musím uchovávat svoje kořeny a svoji historii, včetně kultury svých předků. Vždyť jsem tady už pátá generace.“

Ihor Marek stojí před svým domem. Střecha je nová, okna jsou zatlučená

Dramatická historie nekončí

Do této části Ukrajiny, na sever od města Žytomyr, přišli Češi před mnoha lety. Dnes jich zde žije zhruba tisícovka.

„Češi tady žijí víc než sto roků. Malinovce bylo minulý rok 150 let, ale založili ji němečtí kolonisté. Ale ruská vláda je pak přestěhovala dál na východ, tam k Volze, a ještě dál. A sem už začali přijíždět Češi.“

V Malinivce a okolí založili Češi první chmelnice a byť půda nebyla nijak zvlášť úrodná, bylo jí dost. Češi navíc patřili mezi pracovité a úspěšné hospodáře. 

Čtěte také

Malinivka i nedaleké město Malyn leží jen sedmdesát kilometrů od hranic s Běloruskem. Právě tudy chtěli Rusové proniknout na Kyjev a střední Ukrajinu. Kolem stála ukrajinská armáda a město Malyn i okolní vesnice se staly terčem ostřelování i bombardování.

My se vrátíme

„Měli lidem přivézt chleba, ti už čekali a přiletěla raketa z ruského vojenského letadla. Paní, co měla 78 roků, byla zraněná, měla čtyři rány. Další sousedku, taky kolem osmdesátky, ta raketa zabila. Jen stála ve vratech.“

Ženy a děti uprchly evakuačními autobusy do České republiky: skončily v Praze, v Rožmberku a dalších místech. Zhruba třetina se jich už vrátila.

„Česká republika nám moc pomohla. Ale myslím, že tady zůstaneme. Z tisícovky lidí tam chce zůstat jen asi 60. Ale nikdo neví, kdy válka skončí,“ říká Natalia Parfiněnková.

Autor reportáže Jaromír Marek v české kavárně v Malinivce na Ukrajině

autoři: Jaromír Marek , aka
Spustit audio

Související