V českých vesnicích na Volyni už nežijí téměř žádní Češi. Památky na ně tu ale stále najdete

Ve Volyni na Ukrajině už často žádní Češi nežijí. Zůstaly tam po nich ale domy,  kostely,  hasičské zbrojnice nebo hřbitovy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ve Volyni na Ukrajině už často žádní Češi nežijí. Zůstaly tam po nich ale domy,  kostely,  hasičské zbrojnice nebo hřbitovy
0:00
/
0:00

Ukrajinský venkov trpí úbytkem obyvatel a Volyně není vyjímkou. Z mnohých českých vesnic tam už zcela zmizeli krajané. Památky na ně – původní české chalupy, kostely i hřbitovy ale zůstávají. Reportérku Šárku Kuchtovou příjemně překvapilo, že o obnovu památek po volyňských Češích se teď snaží tamní komunální politici.

Paní Anna Hofmanová se narodila před více než devadesáti lety a velmi dobře si pamatuje dobu předválečnou, kdy na Volyni byly ještě ryze české vesnice. Po válce se ale volyňští Češi hromadně vraceli do vlasti a ti co tu zůstali, pomalu ztráceli jazyk i svoji kulturu.

Bosenských Čechů už je jen pár, o svoji řeč i tradice přesto hrdě pečují

Malba v českém domě v Nové Vsi

Čeští krajané tvoří v Srbsku a Chorvatsku stále ještě početné komunity. Málo se ale ví o tom, že žijí také v Bosně a Hercegovině. V minulosti tam byly i dvě ryze české vesnice – Nová Ves a Mačino Brdo. Dnes už v nich trvale žije jen několik desítek Čechů, přesto si stále drží rodný jazyk a tradice. Pravidelně se schází vždy v září, kdy se slaví církevní svátek, takzvaná malá gospa.

Například ve vesnici Kupičov už žádní Češi nežijí. „Všichni už umřeli,“ říká zdejší starosta Serhij Kosť. Poslední Marie Kafková, zemřela v loňském roce.

Češi Kupičov založili po své příchodu na Volyň v roce 1870, kdy se sem stěhovali za půdou. Postavili domy, kostel, požární zbrojnici…to všechno v Kupičově zůstalo, jen Češi už tu nejsou.

Kupičovský hřbitov

Na hřbitově asi kilometr za Kupičovem se dříve pohřbívali jak Ukrajinci, tak Češi a Slováci. Starosta Kupičova je sám potomkem slovenských Rusínů, kteří sem přesídlili po válce na místo Čechů. Dnes se snaží kupičovský hřbitov a další památky ve vesnici obnovit.

Devadesátiletá Anna Hofmanová si dobře pamatuje předválečnou dobu,  kdy na Volyni byly ještě ryze české vesnice

Financujeme to z obecního rozpočtu. Vyřezáváme keře, kácíme staré stromy a sekáme trávu, aby hřbitov nebyl zanedbaný. Aby když přijedou příbuzní, bylo vidět, že se o hřbitov staráme,“ říká Serhij Kosť.

Hrušvice a Martinovka

O sto kilometrů dál ve vesnicích Hrušvice a Martinovka, dříve zcela českých obcích, už dnes žádný Čech nežije. O obnovu místních, kdysi českých památek se snaží dva zdejší komunální politici – Volodymyr Michalčin a Roman Stasjuk.

Kousek za Martinovkou stojí nově opravená kaplička. „Byla postavena v roce 1926 českými katolíky z Martinovky, ale po jejich odjezdu do Čech se o ni nikdo nestaral. Propadla se střecha, přišla o okna i dveře,“ popisuje Volodymyr Michalčin.

Obnovený kostel v Hrušvicích

Cihly jsme sehnali přes Facebook

Po rekonstrukci kostela v Hrušvicích proto přišla na řadu i kaplička a hřbitov v Martinovce. Materiál na opravu hledali místní ve dvorech starých domů. Roman Stasjuk říká, že jim pomohly sociální sítě. Na Facebooku založili skupinu Hrušvice.

Potomci českých přistěhovalců v Chorvatsku se ke svým kořenům hrdě hlásí

Narodili se v Chorvatsku, ale v srdci zůstali Čechy

Chorvatským fotbalistům budou pravděpodobně při dnešním finále světového šampionátu fandit i potomci českých přistěhovalců. Nejvíc jich žije v chorvatské Slavonii na severu země, ale české krajany potkáte i na východě u srbských hranic – ve městě Osijek. Tamní Česká beseda má asi 60 členů, z nichž více než 20 jsou potomci českých přistěhovalců z doby monarchie a první republiky.

Prosili jsme lidi: Kdo máte nějaký původní stavení materiál, přineste ho. Tašek na střechu jsme měli dost, největší problémy byly s cihlami a taky sehnat hřebenáče bylo úplně nemožné. Nakonec jsme ale i ty na jednom dvoře našli.“

Úsilí mladých Ukrajinců, kterým osud českých vesnic není lhostejný, tak přináší konkrétní výsledky. V září na svatého Václava v Martinovce staronovou kapli vysvětí. Všichni Češi jsou srdečně zváni.

Spustit audio
autoři: Šárka Kuchtová, Anna Duchková|zdroj: Český rozhlas

Související