Začalo to slaným čajem. Díky vzpouře v bostonském přístavu se zrodila nezávislá Amerika
Dobře připravený černý, zelený, bylinkový nebo ovocný čaj v chladném počasí zahřeje a povzbudí. Když se ale čaj máčí ve studené, a ještě k tomu slané vodě, je to velká škoda. Právě tohle udělali s několika desítkami tun čaje dovezeného z Číny vzbouřenci proti anglické koruně v hlavním přístavu americké kolonie Massachusetts před více než 250 lety. Do historie vstoupila tato událost, která byla prvním otevřeným projevem americké touhy po nezávislosti, jako Bostonské pití čaje.
Caroline Noonanová, alias manželka jednoho z rebelů Elizabeth McIntoshová, zve k návštěvě Muzea Bostonského pití čaje – Boston Tea Party. Právě tady v bostonském přístavu se 16.prosince 1773 zažehly první plamínky amerického boje za nezávislost.
Prohlídka je interaktivní – každý dostane kartičku se jménem historické postavy a budeme hrát scénku, jak to vypadalo, když se Američané vzbouřili proti placení nepřiměřených daní, a hlavně daní za čaj.
Nespokojenost obyvatel britských kolonií narůstala s tím, jak na ně král Jiří III. uvaloval nové a nové daně. Před Vánocemi 1773 pohár trpělivosti přetekl, když král začal vymáhat poplatek za vyložení nákladu čaje, bez kterého si američtí osadníci nedovedli život v nové zemi představit. A tak se to králi rozhodli osladit. Vlastně osolit.
Na replice jedné ze tří obchodních lodí Východoindické společnosti, která nese jméno Beaver, si mohou návštěvníci muzea vyzkoušet, jak náročné bylo vrhnout do vod zálivu balík s čajem. Ty, které jsou tady připravené, váží necelých 50 kilogramů. Ty původní ovšem vážily skoro 200 kilogramů.
Show pro dobrou věc
Muzeum Bostonského pití čaje je čistě komerční instituce, která musí vydělávat. Spolupracuje ale i s jinými muzei, říká vedoucí denního provozu Cathryn Philippová. Zprvu prý nechtěla s atrakcí zaměřenou jen na zisk nic mít, ale pak pochopila, že se muzeum snaží být co nejvíc historicky přesné a vyprávět příběh Bostonského pití čaje, jak se opravdu stal.
Chce přiblížit historickou událost co největšímu počtu návštěvníků atraktivní formou a také vysvětlit, že naházení balíků čaje do moře byl jen malý krůček na cestě k nezávislosti Spojených států.
Střety mezi osadníky a britskými vojáky byly od té doby čím dál častější. O 16 měsíců později, v dubnu 1775, došlo nedaleko od Bostonu v městečku Lexington k masakru rebelů, kteří se nechtěli vzdát britským vojákům. A tím začal ozbrojený boj Američanů za nezávislost na Velké Británii.