Od března 2008 jsem sledoval dění rozhodování o záležitostech Evropské unie přímo z centra dění – Bruselu. Už když jsem byl zpravodajem v Polsku (2000–2004), sledoval jsem unijní tématiku hlavně z pozice příprav největšího nového členského státu na vstup. Během mého působení v Bruselu jsem odskakoval také k belgickým, nizozemským a lucemburským tématům. Šlo především o zápisníky a reportáže o obyčejných lidech a krásných místech nebo tradicích těchto zemí. Po návratu z Bruselu jsem nějaký čas vedl zahraniční redakci, ale rád jsem se zas vrátil k redaktorské práci a sledoval například přelomové prezidentské volby ve Francii (2017) nebo dění ve Španělsku a separatistické tendence v Katalánsku. EU tematiku jsem ale neopustil. Spolu s kolegy připravujeme na každou sobotu na ČRo Plus pořad Evropa Plus.
Všechny články
-
Bývalý šlechtický statek v polských Krkonoších nabízí úkryt před deštěm a interaktivní procházku
I během nepříznivého počasí se dá s přírodou Krkonoš seznámit na bývalém šlechtickém statku ve vsi Bukowiec na polské straně hor. Mají tam expozici s názvem Tajemný les.
-
Nádraží v polském městě Wolsztyn nabízí historické parní lokomotivy i pravidelné spoje
Staré vagony, návěstí, tendry s uhlím, ale i parní lokomotivy a dokonce funkční točna. To jsou hlavní lákadla vlakového depa v polském městě Wolsztyn.
-
Svou daň si vybralo několik zemětřesení, jordánský Džeraš se ale své majestátnosti nechce vzdát
Římské město Džeraš v dnešním Jordánsku bylo v době své největší slávy bylo domovem až 20 tisíc lidí. Dnes jsou z něj jen rozvaliny, ale i ty působí majestátně.
-
V Poznani pečou namísto rohlíčků čtvrtkilové svatomartinské rohlíky. Jíst byste je nikdy neměli sami
Poznaňské svatomartinské rohlíky neboli rogaly z kynutého těsta jsou plné máku, ořechů, mandlí a cukru. Podle legendy za ně místní vděčí jednomu výmluvnému kázání.
-
Důl Julie ve Valbřichu už není funkční. Bývalí horníci tam ale stále docházejí
Důlní budovy na povrchu mohou dál sloužit. A to úplně jinému účelu. To je případ bývalého dolu Julia v polském Valbřichu. Je z něj centrum vědy a umění.
-
Kudy chodila rodina Komenských v polském Lešně pro chleba a zeleninu?
Svá velká díla napsal Jan Ámos Komenský, v Evropě známý jako učitel národů, v Lešně v Polsku. Městě, do kterého utekl, po bitvě na Bílé hoře v 17. století.
-
Umíte dobře německy a francouzsky? I pokud ano, alsaštině porozumíte jen stěží
Alsasko bývalo turbulentní částí Evropy, o kterou se staletí přetahovaly Německo s Francií. Té patří od roku 1945. Je to místo, kde se stýkají a mísí dvě kultury a jazyky.
-
Ručně přinášet vodu je dřina, i to ale patří k hasičské historii. Nabízí ji muzeum v Rakoniewicích
Hasičů si lidé váží a stavějí jim tedy pomníky a muzea. Jedno takové je v polském městě Rakoniewice. Zvenku jako muzeum vůbec nevypadá. Je totiž v bývalém kostele.
-
Vádí Rum v Jordánsku je poušť. O to zvláštnější bohatství ukrývá. Je pod ní totiž voda
Vádí Rum je písečná pustina v Jordánsku. Na 700 kilometrech čtverečních jsou majestátní skály z rudého pískovce, duny a lány písku. V podzemí má ale ohromné zásoby vody.
-
Jednou ze zbraní v boji s požárem národního parku České Švýcarsko jsou černí jestřábi
S hašením požáru lesa v národním parku České Švýcarsko pomáhaly českým hasičům i dva vrtulníky Black Hawk, tedy černí jestřábi, jeden ze Slovenska a druhý z Polska.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »