Od března 2008 jsem sledoval dění rozhodování o záležitostech Evropské unie přímo z centra dění – Bruselu. Už když jsem byl zpravodajem v Polsku (2000–2004), sledoval jsem unijní tématiku hlavně z pozice příprav největšího nového členského státu na vstup. Během mého působení v Bruselu jsem odskakoval také k belgickým, nizozemským a lucemburským tématům. Šlo především o zápisníky a reportáže o obyčejných lidech a krásných místech nebo tradicích těchto zemí. Po návratu z Bruselu jsem nějaký čas vedl zahraniční redakci, ale rád jsem se zas vrátil k redaktorské práci a sledoval například přelomové prezidentské volby ve Francii (2017) nebo dění ve Španělsku a separatistické tendence v Katalánsku. EU tematiku jsem ale neopustil. Spolu s kolegy připravujeme na každou sobotu na ČRo Plus pořad Evropa Plus.
Všechny články
-
Sedm let po anexi Krymu znovu hrozí konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. V čem je to teď jiné?
Kolem východní hranice Ukrajiny s Ruskem roste napětí způsobené koncentrací ruských ozbrojených sil. Ukrajincům to připomíná obsazení poloostrova Krym před sedmi lety.
-
Pocit sounáležitosti se psy. Jak zimu bez starostí přežila farma tažných psů v Itálii
Reportér Pavel Novák na farmě tažných psů v italském Bormiu zaznamenal, jak vypadá atrakce, kdy se člověk na několik minut stane mašerem, tedy jezdcem se psím spřežením.
-
Po zemětřesení nebo v pandemii si evropské státy pomáhají. Je pro podání pomocné ruky potřeba krize?
Po zemětřesení získalo Chorvatsko pomoc sousedních zemí i Evropské unie. A v pandemii zase nabídlo pomoc Česku. Pomáháme si jen v krizích? A je to nezištné?
-
Krásně bílo na Vitoše: na hory nedaleko Sofie si lidé jezdí zalyžovat metrem
V bulharské Sofii mají na dohled od města dvoutisícové hory. Nejvyšší vrchol pohoří Vitoša měří 2290 metrů. K vlekům se obyvatelé Sofie dostanou městskou dopravou.
-
Lyžovat, nelyžovat? V Itálii zůstaly skiareály zavřené, v Bulharsku se na opatření otevřeně nedbá
Zimní sezóna v některých částech Evropy kvůli pandemii koronaviru definitivně skončila. Kde se dalo lyžovat a jaké problémy mají v zemích, kde zůstaly skiareály zavřené?
-
V bulharském Bansku se lyžuje. Otevřené skiareály přilákaly turisty ze sousedních zemí
Bulharsko bývá oblíbenou letní destinací nejen českých turistů. Ti se tam ale v těchto týdnech nevydali k moři, nýbrž do hor. Ve skiareálu v Bansku jsou otevřené sjezdovky.
-
Loňský rok byl nejteplejším v Evropě. Z grónského ledovce odtálo 600 bilionů kubíků vody
Rok 2020 byl podle programu Evropské unie pro sledování Země Copernicus nejteplejší od začátku pravidelných měření.
-
Muž, který dostal signál přes moře. Před 120 lety položil Marconi základy bezdrátového vysílání
23. ledna 1901 signál z vysílače na ostrově Wight rozkmital kladívko přijímače na poloostrově Cornwall. Za úspěšným pokusem stál italský vynálezce Guglielmo Marconi
-
Zdraví sílu, najdeš v… Goudě
Pod označením gouda si většina z nás představí sýr žluťoučké barvy s jemnou chutí i vůní. Méně z nás už asi ví, že tento typ sýra pochází z města, kde se zrodil. Go...
-
Od vojenské junty po falšujícího člena eurozóny. Řecko si připomíná čtyřicet let v evropském klubu
Před čtyřiceti lety se Evropské hospodářské společenství rozšířilo o Řecko. Země později vstoupila do eurozóny. Celou éru shrnuje Evropa Plus Pavla Nováka.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »