Svatá Lucie přináší do skandinávské zimy světlo a novou naději. Oslavují ji i Švédové za hranicemi

Zápisník Zdeňky Trachtové
Ve 4. století našeho letopočtu zemřela v Syrakusách pětadvacetiletá dívka jménem Lucie. Římané ji brutálně popravili kvůli její křesťanské víře a z Lucie se tak stala jedna z prvních křesťanských mučednic. Dnes je ústřední postavou svátku Santa Lucia, který je typický mimo jiné pro obyvatelé Skandinávie. Seveřané tak uprostřed nejtemnější zimy – v polovině prosince – oslavují světlo a naději. Slavnost letos pořádali také Švédové žijící v Bruselu.
Do potemnělého sálu přichází průvod asi dvou desítek zpívajících dívek v bílých dlouhých šatech převázaných kolem pasu rudou stuhou. Ta nejvyšší má na hlavě korunu s hořícími svíčkami a ruce sepjaté k modlitbě. Jmenuje se Anna, je jí 17 let a představuje svatou Lucii.
„Jsem nejstarší a také jsem si nejvíc věřila, že s tím svícnem na hlavě nezakopnu na schodech. Každý rok Lucii představuje jiná dívka,“ usmívá se.
Lucie podle legendy přinášela jídlo křesťanům skrývajícím se v římských katakombách a osvětlovala si přitom cestu věncem se svíčkami, který měla na hlavě. Žila v Syrakusách, tedy v dnešní Itálii. Zajímá mě proto, proč je její svátek tak typický zrovna pro dalekou Skandinávii.
„Švédsko je v zimě velmi temné a Lucia představuje světlo. Představuje pro nás návrat světla a naděje v zimě,“ říká mi další z dívek jménem Alva.
Glögg a Luciiny kočky
Stoly ve švédské rezidenci jsou obložené pochoutkami, které k svátku svaté Lucie patří. Jsou to perníkové sušenky a šafránové buchty ve tvaru písmene S. Říká se jim lussekatter neboli v překladu Luciiny kočky. Účastníci oslavy taky usrkávají glögg, tedy svařené víno podávané s mandlemi a rozinkami.
Čtěte také
„Je to pro nás sváteční příležitost, kdy se všichni sejdou a společně zpívají a také slaví, že Vánoce jsou skoro tady. Ty písně většina z nás umí už odmala, protože jsou ve Švédsku velmi známé,“ vysvětluje dvanáctiletá Ingrid a dodává, že dnešní vystoupení začaly dívky nacvičovat už v říjnu.
Oslava se koná v krásné historické budově švédského velvyslance. Vstupní halu zdobí obrovský vánoční strom.
Když se Švédsko provdalo za Belgii
Mluvčí stálého zastoupení Švédska při EU Sara Keusenová mi vysvětluje, že Švédové mají k Belgii historicky speciální vztah:
„Tento dům ve 30. letech koupil švédský královský dvůr, aby švédský král a královna měli v Belgii svoje místo. Jejich dcera, princezna Astrid, se totiž provdala za belgického prince Leopolda, který se stal králem Leopoldem III. a Astrid královnou Belgičanů. Byla velmi populární, ale bohužel po několika letech zemřela při autonehodě.“
Svátek svaté Lucie. Podle Sary slaví na svých ambasádách po celém světě. V samotném Švédsku pak jsou 12. a 13. prosince slavnosti úplně všude ve školách, na úřadech, v pečovatelských domech, v kostelech. A kdo chce zůstat doma, tak je může sledovat aspoň v televizi.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie za provrtání plynovodu při přípravě tratě pro rychlovlaky nikoho neobvinila. Nešlo o trestný čin
-
Bradáčová se chce zaměřit na dětskou kriminalitu. Roste agresivita i počet nejzávažnějších trestných činů
-
Prokop: Ženy chtějí pracovat, ale často nemůžou. Kvůli péči o děti či rodiče je systém penalizuje
-
Tottenham ve finále Evropské ligy zdolal Manchester United a slaví první trofej po 17 letech