Vítězný únor

26. únor 2018

„Právě se vracím z Hradu!“ Mnohokrát citovaná věta, při které až mrazí. Před 70 lety ji pronesl Klement Gottwald. Málokdo z těch, kteří mu při tom tleskali, si dovedl představit, co to bude pro další čtyři desetiletí znamenat.

Na data, jako je 25. únor 1948, se nezapomíná. Právě tehdy se totiž psala historie Československa na další čtyři desetiletí. A z následků se česká společnost vzpamatovává dodnes.  

Kdo byli lidé, kteří převrat zinscenovali? Jaké byly jejich další osudy? A opravdu nebyl nikdo, kdo by se tenkrát vládnoucí moci postavil?

autoři: Jaroslav Skalický , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.