V Aténách nepanuje strach, ale nová uprchlická vlna budí emoce, říká velvyslanec v Řecku Karfík

Řecko se v těchto dnech potýká s novou uprchlickou vlnou poté, co desítky tisíc migrantů poslal k hranicím Evropské unie turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Kdo novou uprchlickou krizi způsobil? A je správné, že řecké úřady drží uprchlíky za hranicemi a pozastavily azylová řízení? „My tento postup v každém případě respektujeme. Česká vláda vždy kladla důraz na to, aby se chránila evropská hranice,“ říká v rozhovoru s Marií Bastlovou český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík.

V českých médiích se v objevují informace o tom, že v Řecku vznikají domobrany. Řečtí obyvatelé jsou v hraničních oblastech ostražitější a nechtějí uprchlíky na svém území. „Když v důsledku konfliktu v Sýrii k tomuto pohybu uprchlíků došlo, tak se jim Řekové sami snažili pomáhat a nesli na svých ramenou určité břemeno,“ myslí si Jakub Karfík.

Čtěte také

„Od té doby se změnilo to, že se na vlnu lidí, kteří utíkali před válečným konfliktem, nabalila vlna ekonomické migrace a to samozřejmě řečtí obyvatelé vidí,“ a pokračuje, že v současné době si jsou vědomi i toho, že je pohyb migrantů iniciován politikou a nikoliv jen situací jich samotných. 

Jak na novou vlnu reagují Řekové?

„Podle průzkumů veřejného mínění podporuje 90 % Řeků politiku své vlády. Zároveň jí lidé pomáhají tím, že nosí vojákům vodu a potraviny. Vznikají skupiny obyvatel, které pomáhají chránit hranici, takže došlo k tomu, že se lidi angažují. Zároveň dochází i k situacím, kdy lidé dávají uprchlíkům na vědomí, že toto břemeno už nést nechtějí,“ popisuje přístup Řeků.

Šéf Organizace na pomoc uprchlíkům hovořil o případech, kdy jsou na řeckých ostrovech napadáni humanitární pracovníci, kteří mají migrantům pomáhat. „O víkendu došlo k vypálení jednoho střediska pro vzdělávání uprchlíků. K takovým věcem dochází a zdá se, že se část společnosti radikalizuje. Musíme si uvědomit, že život lidí na ostrovech je už několik let vážným způsobem narušen, “ říká český velvyslanec v Řecku.

Řešení krize stále v nedohlednu

Čtěte také

„Řecko požádalo o humanitární pomoc uprchlíkům, kteří už v Řecku jsou a o pomoc při ochraně hranice. Česká republika zareagovala v podstatě okamžitě a velká zásilka humanitární pomoci v hodnotě asi 2,5 milionu korun dorazila do Řecka včera večer,“ popisuje Jakub Karfík. 

Podle českého velvyslance by bylo žádoucí, aby se nějaké diplomatické řešení mezi Tureckem a Evropskou unií našlo. „Prezident Erdoğan byl v Bruselu. A přesto, že turecká strana hovořila o tom, že dohoda z roku 2016 nefunguje, bude se nepochybně jednat o tom, jak tento mechanizmus obnovit,“ a dodává, že i turecká strana nese za tuto situaci část zodpovědnosti. 

autoři: Marie Bastlová , vla
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.