Sen o životě bez explozí. V ukrajinském Lvově končí dny české kultury
Několikadenní akce České sny plná přednášek, besed, koncertů a výstav, kterou Česko pořádá v rámci Roku české hudby a propagace české kultury v zahraničí se poprvé koná v zemi, která je ve válečném stavu. „Je to výjimečná záležitost, ale Ukrajinci velmi vítaná,“ komentuje český konzul David Nový.
Uličkami starobylého Lvova se rozléhá cimbálová muzika Antonína Stehlíka ze Znojma, která svůj cimbál stěhuje po všech místech, kde se festival české kultury koná. A protože slunce střídá déšť, tak tentokrát se přesouvá i do vnitřních prostor legendárního městského art centra Dzyga.
Tam už je připravená instalace brněnské výtvarnice Johany Merty. „Doteď nevím, proč se festival jmenuje České sny. Vlastně ani nevím, jestli vás zajímají české sny, ale my jsme tu proto, protože nás zajímají vaše sny. A myslím si, že naším společným snem je vaše svoboda,“ zahajuje autorka svoji vernisáž.
Rakousko-uherská idyla ve stínu války
Své fotografie v tomto svobodném prostoru představil také známý český fotograf Karel Cudlín. „Jsem strašně rád, že jsem se zase po nějaké době dostal na Ukrajinu. Jezdím sem od roku 1991,“ poznamenává.
„Lvov je krásné město – je to Rakousko-Uhersko, je to evropské město se skvělými kavárnami, ale potom najednou dojdete do kostela a tam zjistíte, že je pohřeb dvou mladých lidí, pětadvacet, osmadvacet let. A najednou válku pocítíte úplně ve skutečnosti,“ komentuje zdánlivý klid na západě Ukrajiny.
Že v zemi neoddiskutovatelně probíhá válka potvrzuje i procházka historickým centrem, kde je asi 120 domů poškozených po nedávném posledním útoku. Nikdo tady neví, kdy a kam může raketa příště dopadnout.
„Včera, když jsme byli v nemocnici, jsme zažili poplach. Hrála cimbálová muzika pro pacienty a najednou byl vyhlášený poplach a část lidí se odebrala do krytu. Takže samozřejmě stopy války a ohrožení tady jsou, ale já ho osobně nějak fatálně nepociťuji,“ komentuje český fotograf.
Sen o životě bez explozí
Tato reportáž zachycuje jenom nepatrnou část všech akcí, které se ve Lvově v rámci festivalu konaly.
Kulturní akce se teď běžně nepořádají, toto je opravdu výjimečná záležitost,“ zdůrazňuje český generální konzul David Nový a připomíná, že žádná jiná země ve Lvově takový festival v době války neuspořádala.
Čtěte také
„Ukrajinci je ale velice vítaná, protože chtějí žít, chtějí se bavit, chtějí zapomenout na hrůzy války. A tato kulturní akce České sny, která má za cíl nejenom pobavit, ale i navázat nová partnerství, nová přátelství nejenom v kulturní oblasti, ale obecně mezi Čechy a Ukrajinci, mezi byznysem, mezi lidmi, mezi studenty, tak tato akce se tady setkává s kladným ohlasem,“ dodává.
Festival České sny by se možná mohlo jmenovat Lidské sny. Češi a Ukrajinci je totiž mají stejné. Jsou to sny o svobodě a normálním životě bez leteckých poplachů a explozí raket.
Související
-
Hudba je věčná, všechno ostatní je pomíjivé, říká desetiletá ukrajinská pianistka z přímořské Oděsy
Není pravda, že ve válce múzy mlčí. Ukrajinské děti dál chodí do hudebních škol, i když ne vždy je to snadné. Taková je i Angelina, pro niž není nic krásnějšího než hudba.
-
Vrcholná díla ukrajinské secese jsou na evropském turné. Výstavu V oku bouře teď hostí Bratislava
Zatímco na Kyjev dopadaly rakety, v tamním Národním muzeu balili vzácné umělecké sbírky s cílem převézt je do bezpečí v zahraničí. Teď výstava dorazila do Bratislavy.
-
Obnova Ukrajiny začala. Ve Lvovské oblasti vyrostla díky rekordní české investici větrná elektrárna
Stavba elektrárny začala těsně před vypuknutím konfliktu, válka ale všechno zkomplikovala. Nakonec se ale povedlo stavbu dokončit i v těžko představitelných podmínkách.