Přežívají na východě Ukrajiny. Ve válečné zóně duní děla a jim pomáhají modlitby, ale i sauna

Na osvobozených ukrajinských územích se tamní obyvatelé snaží vrátit ke svému vesnickému předválečnému životu. Ruská agrese ale neskončila, to válečná linie se posunula jen o pár kilometrů. Jako například v Jampolu, na severu Doněcké oblasti, místním tam pomáhá očista těla i duše.

Liturgie za zvuků výstřelů

Do tohoto domku v Jampolu se sešly, nebo spíš seběhly za výstřelů a kanonády a detonací sousedky, asi čtyři starší ženy. Připojily se tady ke sboru, který se rozcvičoval zpěvem písní pro věřící. Za chvíli začne liturgie. Není to žádný kostel, tam by to bylo možná i nebezpečné. Tady už si lidé zvykli chodit na své liturgie a na setkání.

Zatímco pastor Olek Tkačenko si připravuje kázání, paní Ljuba připravila hostinu. Usmažila pirožky s jablkovou marmeládou, ale nejenom to. Je tu káva, domácí slanina, hrozně ostrá hořčice, která k ní patří, a sladkokyselé okurky s mrkví.

Čtěte také

A pak šup do sauny

Teď už je nejvyšší čas vysvléct se, vyzout si boty, v sousedním pokoji a vydat se do sauny, kterou roztopil pan Anatolyj. Když zajdu dovnitř, tak tam mám zůstat tak dlouho, jak mi to bude příjemné. Tady je to demokratické, nikdo nikoho nenutí být příliš dlouho v sauně, protože jsme svobodná Ukrajina.

Pan Anatolyj přinesl pelyněk, který umístil nahoru nad pec. Je tu také březová metla, kterou se prská studená voda na rozpálená kamna, vytváří se tím vodní pára. Saunování je tu rituál. Nevlezete do vytopené bedny, tam se trápíte a pak jdete do studeného bazénku. Tady je potom občerstvení, posazení a studená koupel ve vědru na dvoře tohoto vesnického stavení.

Ještě musíme udělat čaj a fantastickou zdravou břízovou šťávu s pomerančem. Na stole je tu i džem z borovicových šišek, který je málokdy k dostání. Olek mi napovídá, že mám všechny pozvat na pěknou turistickou cestu do Jampolu, do sauny, do báně. Slibuje to velkolepý a nezapomenutelný zážitek.

autoři: Martin Dorazín , aka
Spustit audio

Související