Patřil k nejúspěšnějším stíhacím pilotům bitvy o Británii, v Česku je Josef František téměř neznámý
Stíhací eso RAF Josef František byl nejúspěšnějším zahraničním pilotem, který se v roce 1940 účastnil bitvy o Británii. A nejen Britové, ale i Poláci dodnes vyslovují jeho jméno úctou, doma ale příliš známé není. Místo, kde den po svých 26. narozeninách tragicky zahynul, už dva roky připomíná památník s informační deskou. Josef František by se minulý týden dožil 110 let.
„Tohle je místo, kde se zřítil jeho letoun. Kolem vede pěšina, kudy lidé běhají, chodí na procházky – stovky Angličanů projdou denně kolem a dozví se o tom, jak Češi a Poláci bojovali za naši společnou svobodu,“ ukazuje Richard Kornický z Polské komise pro letecké památníky. Během bitvy o Británii totiž Josef František létal v polské 303. stíhací peruti.
Rodák z moravských Otaslavic přišel do Británie jako hotový pilot československé armády s bojovou zkušeností z Polska a Francie. Během pouhých 28 dnů sestřelil 17 nepřátelských letounů, čímž se zapsal do historie jako jeden z nejúspěšnějších letců bitvy o Británii.
Hrdina a jeho Hurricane
„V klíčových okamžicích bitvy startovali piloti čtyřikrát i pětkrát denně – přistáli, technici stroj připravili k dalšímu letu, dotankovali a pilot zase startoval. To muselo být nepředstavitelně fyzicky i psychicky náročné. A kromě toho jim šlo ještě nepřetržitě o život, takže letci byli pod neustálým tlakem,“ popisuje Derek Rusling z organizace, která se stará o odkaz polských letců v Británii.
Právě díky ní připomíná seržanta Josefa Františka jeden z letounů Hurricane v imperiálním válečném muzeu v Duxfordu. Vedle kokpitu je československá vlajka a na trupu označení R4175 R-FR – přesně jako u letounu Josefa Františka.
Smrt v oblacích
Jeho tragická smrt je dodnes obestřena tajemstvím. Při návratu z hlídkového letu se jeho stroj odklonil z formace, přestal odpovídat a vzápětí narazil do země.
„Všeobecně se říká, že to bylo únavou a velkým vyčerpáním. Romantická historka je, že předváděl akrobacii u domu své milé,“ říká k nejasným okolnostem smrti českého pilota jeho prasynovec Igor Fryč.
Josef František zemřel den po svých 26. narozeninách. Je pohřben ve vojenské sekci hřbitova v Northwoodu na severozápadním okraji Londýna.
Související
-
Čechoslováci sloužící v RAF našli druhý domov v domě na předměstí Edinburghu
V domě bylo 35 lůžek a společenská místnost s gramofonem, zásobou desek, knihovnou, stolními hrami a klavírem. Krajanům bojujícím v řadách RAF ho otevřel Lumír Soukup.
-
Velký příběh hrdinství začal zatuchlými stany. První útočiště našli Čechoslováci v Cholmondeley
Prvním útočištěm budoucích československých vojáků v Británii se v červenci 1940 stalo podhradí Cholmondeley v hrabství Cheshire. Dodnes si je tam připomínají.
-
Napínavý příběh jednoho poválečného letu a radistky Edity Sedlákové-Hermannové
Při pádu letounu Liberator po skončení druhé světové války zahynulo třiadvacet československých občanů. Byla mezi nimi i Edita Sedláková-Hermannová.