Okamura: Pomoc vojenských lékařů z USA? Vadí mi, že vláda to koncipuje jako souhlas s pobytem cizích vojsk

„U politika nejenom v krizi platí, že nejhorší je ztráta důvěry,“ míní předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura, podle kterého je rezignace ministra zdravotnictví Romana Prymuly namístě. V rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem říká, že nový ministr by měl být schopný manažer, který vyhodnotí všechna rizika a začne přijímat adresná opatření.

Proč se místopředseda SPD Radim Fiala ohradil, že do Česka přijede speciální lékařský tým ze Spojených států?

Čtěte také

Vláda koncipovala žádost, o které se má hlasovat zítra ve sněmovně, jako souhlas s pobytem cizích vojsk na našem území. Myslím, že žádost je koncipovaná velmi nešťastně. Mimochodem, nemají to být vojáci z USA, má to být až 300 vojáků ze zemí NATO a EU.

V první fázi to má být 28 vojenských lékařů. V čem je problém?

Vláda to koncipuje jako souhlas s pobytem cizích vojsk na našem území. To je přímo napsáno v žádosti. Vláda nám neodpověděla na otázku, proč to neřešilo ministerstvo zahraničí tím, že jim dá normálně víza? Proč to řeší vláda?

Nejsme se Spojenými státy spojenci v NATO? Jak by mohla taková pomoc vadit?

Tím pádem je spojencem i Turecko, protože je v NATO. A Turecko, které okupuje severní Kypr a útočí na Řecko, v žádném případě za spojence nepovažuji.

Jsou Spojené státy našimi spojenci v NATO, nebo ne?

Upřímně řečeno americké armádě a americkým vojákům v této zahraniční politice nevěřím.

Vy to neberete jako pomoc ze Spojených států, když sem přijdou vojenští specialisté jako lékaři?

Znovu říkám, vadí mí, že to vláda koncipuje jako souhlas s pobytem cizích vojsk.

Jak to cizích vojsk, jsou to přeci spojenci v rámci NATO?

SPD principiálně je proti pobytu cizích vojsk. Vláda by to měla formulovat jinak. Měla by odpovědět na otázky, pod čí velení budou spadat, odkdy dokdy a kde budou co vykonávat. Návrh, který dává vláda, má čtyři věty. SPD pro to hlasovat nebude, i kdyby to byli ruští vojáci, američtí vojáci…

Počíná si vláda v boji s pandemií tak odpovědně, aby si zasloužila podporu ve sněmovně? A podpoří poslanci SPD návrh na prodloužení nouzového stavu? Poslechněte si celý rozhovor s Tomiem Okamurou.  

autoři: Vladimír Kroc , prh

Související