Očkovat se nově mohou i lidé od 16 do 29 let, nezletilí jen v očkovacích centrech. Bude dostatek vakcín?

4. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování na brněnském výstavišti ve velkokapacitním centru

Ministerstvo zdravotnictví zpřístupnilo registrace k očkování proti koronaviru pro dalších 1,5 milionu obyvatel. O vakcíny se můžou nově hlásit všichni lidé starší 16 let. Lékaři nebudou od nezletilých požadovat souhlas zákonného zástupce.

Čtěte také

Lidé ve věku 16 a 17 let se k očkování nemůžou hlásit k praktickým lékařům, ale pouze do očkovacích center přes centrální registrační systém. Jsou pro ně určené pouze vakcíny společnosti Pfizer a BioNTech, které jinde než v očkovacích centrech nedostanou.

Ministerstvo zdravotnictví Radiožurnálu také potvrdilo, že lékaři nebudou od nezletilých požadovat souhlas zákonného zástupce.

S nižším věkem zájem o očkování klesá

Lidí ve věku 16 až 29 let žije v Česku asi 1,5 milionu. Přes 100 tisíc z nich už vakcínu v minulosti dostalo, protože šlo o chronicky nemocné pacienty, mediky nebo třeba pracovníky kritické infrastruktury.

Úřad vlády už dříve projevil obavy o to, aby zájemců bylo skutečně dost. I proto se s ministerstvem zdravotnictví rozhodl na úpravě očkovací kampaně. S nižším věkem totiž v Česku klesá zájem o očkovací látky proti koronaviru.

Lékaři vyočkovali už přes 5,5 milionu vakcín. Česko má v tuto chvíli ve skladech milion nevyočkovaných vakcín. V červnu má do Česka dorazit 3,25 milionu vakcín od farmaceutických firem, další dodávky Česko získává od Rakouska, Srbska nebo Maďarska. 

autoři: Matěj Skalický , prh
Spustit audio

Související