Cesta z pandemie? Dvě dávky očkování a sekvenování vzorků, zdůrazňuje Smejkal

V úterý v Česku přibylo 475 potvrzených případů koronaviru, tedy o 183 méně než před týdnem. Je to nejnižší úterní nárůst od konce loňského srpna. Kdy se budeme moct zbavit plošného testování? A postupuje očkování podle plánu? Jan Pokorný se ptá epidemiologa Petra Smejkala. 

Rozhovor vedeme v době, kdy pojišťovny budou proplácet dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně. Je to krok správným směrem?

Čekalo se to, uvidíme, jestli to bude stačit. Tento týden jsme s MeSES vydali doporučení, podle kterého frekvence testů souvisí s incidencí. Tedy čím méně viru v populaci detekujeme, tím víc můžeme prodloužit interval mezi testy a v jednu chvíli můžeme od testů upustit. 

Pojďme se bavit o vakcinaci jednou dávkou. Jaká jsou její základní rizika? 

Není to dostatečné, měli bychom dodržet schválená dávková schémata. Prodloužení intervalu u mRNA vakcín bylo namístě v době, kdy byl nedostatek vakcín, protože bylo nutné, aby se jedna dávka dostala k co největšímu množství lidí, aby zachraňovala životy. To se stalo a teď by se to zase dalo zkrátit. Jsou s tím ale velké logistické problémy, musí se to centrálně nařídit a to nás občas trochu zdržuje. V tuto chvíli tak přichází politické rozhodnutí, že bude k cestování stačit jedna dávka. 

Čtěte také

Obecně to není dobré, ale dá se to pochopit – aby se lidé nechali očkovat, protože chtějí někam jet. Je ale třeba neustále zdůrazňovat, že je třeba jít na obě dávky. Riziko totiž je, že virus rád mutuje v době, kdy naráží na nedostatečně proočkovanou populaci, což znamená i jednu dávku. V tu chvíli virus zajásá a začne mutovat. Proto je nutné přísně dodržovat nejzazší možné intervaly očkování. 

S jakými pocity sledujete situaci ve Velké Británii? 

Se znepokojením. Varianty stále existují a potvrzuje se, že indická varianta je ještě nakažlivější než ta britská. 

Jaké je dnes základní pravidlo pro sekvenaci?

U 10 procent ze všech pozitivních vzorků bychom měli vědět, jaká to je varianta. Tam ještě nejsme, v této době je to ale to nejdůležitější. Je to drahé, ale je to dobrá investice. Testování a odhalování variant sice něco stojí, ale když to porovnáte s tím, co vás stojí následky, tak je to neporovnatelné.

Celý rozhovor s Petrem Smejkalem si můžete kdykoliv poslechnout ze záznamu.

autoři: Jan Pokorný , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...