Očkovat děti je velice důležité. Ke kolektivní imunitě se bez nich nedostaneme, říká biochemik Trnka
Je současné rozvolňování vládních restrikcí správně načasované? Jak zabránit tomu, aby se epidemická situace v zemi opět zhoršila? Jak velkým rizikem je takzvaná indická mutace? A postupuje očkování proti covidu-19 dostatečným tempem? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl přednosta Ústavu biochemie při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Jan Trnka.
Jak hodnotíte současný postup očkování? Je dost rychlý?
Ideální by bylo, kdybychom už byli na 100 procentech, což opravdu nejsme. Když se podíváme na celou populaci, tak se ten postup zase tak moc neliší od ostatních států Evropské unie. Tam, kde nejsme úplně premianty, je právě proočkovanost těch nejvyšších věkových kategorií. Pokud se podíváme, tak ve skupině 65+ máme v tuto chvíli alespoň jednou dávkou proočkováno 80 procent. Je otázkou, jestli se podaří zbylých 20 procent proočkovat. Tady vidím určitý nedostatek, protože informační kampaně, které nám vláda slibovala, neprobíhají zdaleka tak intenzivně, jak by mohly. Druhá věc je zapojení praktiků, kteří mají mnohem lepší kontakt s pacienty a mohli by je přesvědčit, ať se nechají očkovat.
Čtěte také
Čím si vysvětlujete, že stále v tomto směru nejsou praktičtí lékaři dostatečně vytíženi?
Do detailů úplně nevidím, ale myslím si, že tam je ten fakt, že si koordinátoři očkování ulehčují práci, protože pracovat s očkovacími centry je asi jednodušší. Je možné, že jde o úhrady za ty úkony a někteří je možná nechtějí pustit z ruky. Ty detaily přesně neznám, ale vidím velký problém. Dosáhnout na posledních 20 procent bude extrémně těžké, pokud očkování necháme jen na očkovacích centrech.
Jak důležité je očkovat mladistvé?
Je to velmi důležité. Jak už jsem naznačoval, tak to riziko pro ně samotné není zase tak velké. Pokud se chceme dostat k tomu ideálu kolektivní imunity, tak musíme očkovat i mladé lidi a dokonce i děti. Důležité to rozhodně je, protože bez toho se na těch 80 procent proočkovanosti nikdy nedostaneme.
Související
-
Adam Vojtěch: V restauraci stačí čestné prohlášení, do divadla jen s potvrzením nebo testem na místě
Češi mohou opět do restaurací nebo wellness, podmínkou je ale doklad o bezinfekčnosti. „Prosím spoluobčany, aby k nařízení přistupovali zodpovědně,“ apeluje Adam Vojtěch.
-
Pfizer pro děti od 12 let? Je to jediná vakcína, která je pro ně schválená, říká praktický lékař
Ministerstvo zdravotnictví rozhodne, kdy a jakou vakcínou se začnou proti koronaviru očkovat děti starší 12 let. Evropská léková agentura doporučila látku Pfizer/BioNTech.
-
S nadcházející předvolební kampaní jsme byli nepohodlní, říká viroložka ze Smejkalovy skupiny
Všichni říkají, jak je testování drahé, ale prevence je vždy daleko levnější, říká viroložka Ruth Tachezy. Jak by měla vypadat dlouhodobá strategie boje s pandemií?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko na Ukrajině vítězí jen v Trumpově hlavě. Netvrdí to ani provládní blogeři, píše ruský novinář
-
Starostové nemohou být novou hlavní protiváhou Babiše, říká politolog. Jejich voliči jsou neloajální
-
ŽIVĚ: Hokejisté pražské Sparty hostí ve čtvrtfinále Třinec. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Rádio Svobodná Evropa vysílá nezávislé zpravodajství a to se Trumpovi nehodí, míní Klvaňa